Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Analytička OECD: Na Slovensku je ohrozených až 70 percent pracovných miest

OECD tvrdí, že až 70 percent pracovných miest na Slovensku ohrozuje robotizácia a automatizácia výroby. Dôvodom je podľa organizácie štruktúra miestnej ekonomiky a pracovné miesta, ktoré vyžadujú viac opakujúcich sa činností v porovnaní s rovnakými pozíciami v škandinávskych krajinách či na Novom Zélande. O vzdelávaní, umelej inteligencii a pracovnom trhu sa TREND rozprával s analytičkou OECD Marieke Vandeweyer, ktorá na Slovensko prišla na pozvanie iniciatívy To dá rozum.

08.04.2019, 05:02 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 30

Na Slovensko ste prišli predstaviť štúdiu, ktorá porovnáva zručnosti ľudí v ekonomike krajín OECD. Aké sú vaše hlavné zistenia?

Vplyv automatizácie a riziko zániku pracovných miest je na Slovensku najvyššie z krajín OECD, ktoré sme skúmali.

Z čoho tak usudzujete?

Vychádzame z prieskumov úrovne zručností respondentov. Skúmame, akú prácu či činnosti robia. Z minulých prieskumov vieme, ktoré činnosti je veľmi náročné automatizovať. Pozeráme sa na to, koľko ľudí vykonáva aké činnosti, aby sme zistili, koľko pracovných miest je možné automatizovať.

Poznáte štruktúru činností, ktoré vykonávajú ľudia pri práci na Slovensku?

Áno. V prieskume sa ich pýtame konkrétne veci. Či denne používajú Excel, či pracujú s ľuďmi, či s nimi často komunikujú a podobne. Súčasťou prieskumu je aj dlhý test. Z neho zisťujeme ich zručnosti ako napríklad úroveň čitateľskej či matematickej gramotnosti. V priemere ide o päťtisíc ľudí na krajinu, teda reprezentatívnu vzorku.

Neprehliadnite

Rutinné pracovné úlohy

Zistili ste, že ľudia u nás robia najmä na rutinných úlohách?

Áno. Množstvo pracovných miest na Slovensku má vysoko automatizovateľnú náplň, oveľa vyššiu ako napríklad Nórsko či Nový Zéland. Takmer 70 percent miest má na Slovensku buď stredné, alebo vysoké riziko automatizovateľnosti. Vysoké znamená, že skoro všetky úkony bude možné do desiatich až dvadsiatich rokov automatizovať. U vás to je asi 32 percent miest. Nehovorím, že sa to neodvratne stane, ale na základe odhadu vývoja technológií je to vysoko pravdepodobné.

A čo znamená stredné riziko?

Pracovné

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 30

Rubrika Ekonomika