Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rekordy ako na bežiacom páse, ktoré sa možno nezopakujú

Trh s novými osobnými automobilmi sa na Slovensku vyznačuje až neočakávanou vitalitou. Rekordy produkuje ako na bežiacom páse.

05.04.2019, 05:13 | Jozef Prosnan | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Ten najnovší je za vlaňajší rok. Policajné štatistiky interpretované Združením automobilového priemyslu SR zaznamenali ešte v nedávnej minulosti nepredstaviteľných 98 080 registrácií. V porovnaní s rokom 2017 je to nárast o 2,03 percenta.

Nové autá sa kupovali predovšetkým právnickými osobami, čo nie je novinka. Ich podiel na trhu neustále kolíše. Podľa najnovších čísiel stúpol zo 64,5 percenta v roku 2017 na vlaňajších 64,7 percenta.

Turbulentný rok

V priebehu vlaňajška dopyt po nových autách vykazoval značné výkyvy. Ešte na konci júna štatistiky hlásili mierne ochladenie v podobe poklesu o jedno percento.

Neprehliadnite

V júli začali predaje stúpať a v auguste doslova explodovali. Len v tomto jedinom mesiaci bolo zaregistrovaných 10 595 vozidiel a trh v porovnaní s augustom 2017 vzrástol o viac ako 45 percent. Tento výsledok bol o to pozoruhodnejší, že sa udial práve v dovolenkovom období, ktoré zvyčajne obchodu s autami nepraje.

Nebola to náhoda. Dopyt gradoval, lebo sa blížil termín zavedenia nového emisného štandardu WLTP a díleri ponúkali zvýhodnený nákup áut, ktoré spĺňali pôvodné homologizačné normy.

Naopak, v septembri sa dopyt prepadol o 37 percent nielen preto, že dopyt bol vrchovato nasýtený, ale mnohé značky nedokázali novo-homologizované modely uviesť do predaja. V ostávajúcich mesiacoch roka dopyt s výnimkou novembra už medziročne klesal.

Aj na Slovensku vrcholí konjunktúra SUV. V jej rámci si najvyšší počet registrácií na svoje konto zapísal Hyundai Tucson.Zdroj: Hyundai

Prémiové značky ubrali plyn

V rebríčku značiek podľa počtu registrácií sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND + Fleet