Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zuzana Čaputová: Štefunko a Beblavý mohli voliť slová šťastnejšie

Zuzana Čaputová sa stretne s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, ale hovoriť o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice nechce. V povolebnom rozhovore pre TREND rozpráva aj o tom, či jej môže ešte vypadnúť zo skrine nejaký kostlivec podobne, ako sa to stalo Andrejovi Kiskovi v súvislosti s daňovou kauzou jeho firmy.

03.04.2019, 08:52 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Keď nastúpil do Prezidentského paláca Andrej Kiska, usporiadal ako prvú udalosť obed pre bezdomovcov. Vy už máte premyslené, či niečo takéto spravíte?

Zatiaľ nemám premyslené nič konkrétne. Dnes som bola prvý deň v práci po veľmi náročnom víkende. Strávila som ho intenzívne pracovne, ale tieto veci, ktoré sa týkajú inaugurácie a prvých krokov, sme zatiaľ neriešili. Určite sa budeme snažiť urobiť niečo, čo bude podobne symbolické s hodnotovým odkazom.

Krátko po vašom vystúpení vystúpili na pódium aj Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý. Skonštatovali, že vaše víťazstvo je zároveň aj víťazstvom liberalizmu na Slovensku. Za toto sa na ich hlavy zniesla ostrá kritika najmä z radov opozície. Mnohí tvrdia, že to bolo nevhodné. Vy to ako vnímate?

Zuzana ČaputováZdroj: Maňo Štrauch

V tej situácii som to vnímala trošku inak. Jednak som bola zamestnaná tým, že sa mi práve skončil prejav, a keď vystúpili na pódium, počúvala som ich trochu menej pozorne. Vnímala som, že tam stoja dvaja predstavitelia dvoch politických strán, ktorí pomáhali kampani. Pre mňa sa ich prejav spájal najmä s množstvom dobrovoľníkov, ktorí na kampani spolupracovali, keď sa zbierali podpisy alebo rozdávali letáky. Bolo to čisté nadšenie a dobrovoľnícka pomoc. Ich vystúpenie som brala ako symbolické zavŕšenie alebo oslavu pomoci týchto dvoch politických strán.

Neprehliadnite

Na strane opozície to bolo vnímané tak, že sa pokúsili uzurpovať si pozornosť, ktorá tam bola kvôli vám, na seba a na svoj vlastný politický projekt v eurovoľbách a v parlamentných voľbách. Takto sa to nedá čítať?

Je to legitímny pohľad. Nepopieram to. Možno mohli voliť šťastnejší obsah alebo slová, aby to nevyznelo ako politická reč predstaviteľov dvoch politických strán a viac sa to držalo kontextu prezidentských volieb.

Na vašu volebnú noc ste nepozvali žiadnych predstaviteľov opozičných strán, ktorí vás podporili v kampani. Prečo?

Držali sme to viac-menej mimo politiky okrem tých dvoch strán, ktoré boli užšie spojené s mojou kandidatúrou. Zároveň som sa celý čas neprofilovala ako kandidátka opozície. Uchádzala som sa o hlasy všetkých voličov.

Nevnímate to tak, že sa teraz rozpútal boj o liberálneho voliča v rámci opozičného tábora?

Bolo by mi ľúto, ak by to tak bolo. Slovensko teraz potrebuje presný opak. Chápem, že je tu istá súťaž o liberálneho voliča. To je prirodzené. Ale kiežby prezidentská kampaň bola inšpiráciou, aby sa nevymedzovali jednotlivé politické strany na úkor druhých, ale aby predstúpili so svojím konštruktívnym a pozitívnym programom.

"Nezdolateľná" prokuratúra

Prvým reálnym testom vašich politických zručností bude zrejme voľba nového generálneho prokurátora. Chcete presvedčiť poslancov, aby zmenili pravidlá voľby. Ako to chcete dosiahnuť, keďže na to nemáte priamy vplyv?

Prezident nemôže zmeniť zákon, ale môže komunikovať s predstaviteľmi výkonnej moci alebo oslovovať poslancov parlamentu, aby sme sa spoločne zamysleli nad modelom, ktorý by mohol byť pre všetkých lepší. Jasné, že sa môžeme stretnúť so silami, ktorým

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy prezidentské voľby 2019

Súvisiace články

Čo čaká Čaputovú. Hovorí o zmieri, pred ňou sa však črtá boj

Čo čaká Čaputovú. Hovorí o zmieri, pred ňou sa však črtá boj

Slovensko si do prezidentskej funkcie zvolilo historicky prvú ženu. Zuzana Čaputová chce byť nositeľkou zmeny, po ktorej spoločnosť od vraždy Jána Kuciaka túži. Namiesto zmierenia sa však na politickej scéne črtá ďalší boj

Pokus so Šefčovičom nevyšiel, Fico ide Smer presmerovať inam

Ako si žije slovenský taxikár

Čaputová vyhrala, vojna sa rozbieha

Analytička OECD: Na Slovensku je ohrozených až 70 percent pracovných miest

Diskusia (0 reakcií)