Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Agentúra na podporu podnikateľov podporuje najmä seba

Zvuky hustej premávky prehlušujú stroje z neďalekého staveniska. Kancelárska budova Twin City stojí na rušnej križovatke v centre mesta a jedna z ulíc, ktoré ju lemujú, je uzavretá pre rozsiahlu výstavbu. Vnútri budovy však ruch takmer nepočuť. Sme v prvotriednych kancelárskych priestoroch jednej z najlukratívnejších nehnuteľností v centre Bratislavy. V garáži, na prízemí a na prvom poschodí tu sídli Slovak Business Agency (SBA), agentúra na podporu malého a stredného podnikania.

11.04.2019, 05:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 16

Nenápadná inštitúcia v pôsobnosti ministerstva hospodárstva Petra Žigu je známa najmä vďaka fiasku start-upovej konferencie TechMatch v roku 2015. Premrštené výdavky na organizáciu a prešľapy pri verejnom obstarávaní nezatienila ani hlavná hviezda podujatia Guy Kawasaki. Start-upová komunita na predražené podujatie vyhlásila bojkot, riaditeľ Branislav Šafárik musel odstúpiť, agentúra dostala od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu 10-tisíc eur, no trestné stíhanie sa skončilo bez žalôb a obvinení. Skutok sa nestal, prípadne nebol trestným činom.

Neprehliadnite

Od škandálu prešli tri roky. Vedenie SBA prevzal Martin Holák, ktorý mal agentúre vrátiť kredit a pripraviť ju na čerpanie eurofondov. Nové vedenie získalo pod čepiec takmer sto miliónov eur od EÚ, ktoré druhá vláda Roberta Fica vyčlenila na podporu podnikateľského prostredia. Balík má naštartovať začínajúcich a povzbudiť fungujúcich malých a stredných podnikateľov v Bratislave aj v regiónoch. „Jeden z mojich zámerov v agentúre bolo rozšíriť projekty smerom do kvantity,“ vysvetľuje M. Holák. Slovensko má na vyčerpanie prostriedkov čas do roku 2023.

Zdroj: Martina Brunovská

Agentúra má okrem úniových aj štátne zdroje. Zhruba tri-štyri milióny eur dostáva každý rok od ministerstva hospodárstva na svoju prevádzku a na administráciu štátnych programov podpory biznisu. Poskytuje z nich mikropôžičky, podporuje rodinné firmy či inovatívne start-upy.

V podzemí

Výťah smeruje do podzemného parkoviska Twin City. Medzi autami sa objavia veľké dvojkrídlové dvere s logom Európskej únie a nápis Creative Point. Ide o dielňu, do ktorej agentúra obstarala 3D tlačiarne, laserovú rezačku, ploter či CNC frézu. Mladík, ktorý ju má pod palcom, vysvetľuje, že vstup je v zásade voľný a bezplatný. Stroje využívajú najmä ľudia, ktorí si sem chodia vyrábať vlastné šperky či bytové doplnky.

„Niekoľkokrát za mesiac robíme workshop a vysvetľujeme rôzne techniky a postupy práce. Nedávno sme vyrábali protetickú ruku,“ ukazuje na prototypy ležiace na stole. „Som technik a viem veľa vecí, ale workshopy sú prínosné. Je to zamerané na vývoj, a nie na hromadnú výrobu. Štandardne tam býva do desať ľudí, ale napríklad na laser je momentálne poradovník,“ opisuje svoje skúsenosti jeden z pravidelných návštevníkov Andrej Škvarka.

SBA ponúka okrem dielne aj inkubátorový program pre začínajúcich podnikateľov a coworkingové priestory. V prosto zariadenej a neútulnej zasadačke sedia piati ľudia 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 16

Rubrika Podnikanie

Tagy inovácie, ministerstvo hospodárstva, Peter Žiga, SBA, startup