Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Balíky a splátkový predaj majú zaplátať výpadok príjmov z listov

Slovenskej pošte už dlhšie padajú výnosy z listového biznisu, ktoré tvoria hlavnú časť príjmov podniku. Ľudia posielajú menej listov a firmy využívajú na hromadné zásielky aj alternatívnych doručovateľov. Trh s listovými zásielkami sa liberalizoval už pred siedmimi rokmi.

15.04.2019, 11:03 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Do mínusu poštu poslali aj rastúce prevádzkové náklady. Napríklad len osobné náklady narástli v roku 2018 medziročne o štyri percentá na 176 miliónov eur. Celkové prevádzkové náklady, ktoré tvoria okolo 90 percent nákladov podniku, vzrástli o dve percentá na 295 miliónov eur. Tieto náklady sú nadviazané na množstvo pobočiek a ľudí. Aj preto ich štátny podnik nevie pružne osekávať.

Neprehliadnite

Výpadky príjmov z listov by chcel štátny podnik nahradiť rastúcimi príjmami z balíkov. Ich objem aj vďaka rozvoju online obchodu rastie. Lenže balíkový biznis tvorí zatiaľ len 9,2-percentný podiel na výnosoch a vyžaduje veľké investície do pobočiek, elektronizácie platieb a procesov, do balíkoboxov aj do kuriérov. Na to nemá pošta dosť peňazí.

Ako vybalansovať pokles listov

Príjmy by mali pošte zvyšovať aj vedľajšie činnosti ako predaj bankových produktov Poštovej banky či SIM kariet a paušálov od mobilného operátora 4ky. Lenže tie sú v porovnaní s listovým a balíkovým biznisom oveľa nižšie.

Na ilustráciu: výnosy za univerzálne služby (primárne posielanie listov a balíkov) boli v minulom roku vyššie ako 140 miliónov eur. Príjmy z finančných služieb, kam patria napríklad platby SIPO či výplata dôchodkov, dosiahli úroveň necelých 30 miliónov eur. A navyše klesali.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy balíky, kuriéri, Pošta

Diskusia (0 reakcií)