Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chýba vám niečo v osnovách? Pozvite si ľudí, ktorí o tom vedia najviac

10.04.2019, 08:34 | Jakub Andacký

Názor | Mnohé témy na vyučovaní chýbajú, lebo nie sú v učebných osnovách, no mladých ľudí zaujímajú a trápia. Čítajú o nich na internete, bavia sa o nich pri obede a na Facebooku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Rozmýšľal som, ako ich zakomponovať do školského prostredia. Napadlo mi pozvať do úzkeho kruhu jednej-dvoch tried na diskusiu „dospelákov“, ktorí môžu byť pre nás študentov zdrojom informácií a inšpiráciou.

Najprv bolo dôležité získať pre túto myšlienku podporu. Rýchlo sa ukázalo, že to nie je problém. Podporu mi vyjadrili kamaráti aj triedna učiteľka.Dokonca pre našu akciu vymyslela názov – „Na 13-tke trochu inak“ – podľa čísla učebne, ktorá slúži ako klubovňa.

Ďalšia výzva bola, koho na diskusiu zavolať, aby to decká bavilo. Ako prvého som oslovil speváka a zabávača Thomasa Puskailera. Jeho manželka Abbie ma niekoľko rokov učila angličtinu, takže som naňho mal kontakt. Thomas na moje prekvapenie okamžite súhlasil. Kvitoval moju aktivitu aj učiteľov na našej škole za to, že ju povolili zorganizovať.

Neprehliadnite

Debata prebehla skvele. Bolo krátko pred Vianocami a Thomas nás všetkých, tak ako to má zvykom, nakazil pozitívnou náladou. Popritom nám porozprával o svojich aktivitách v oblasti ekológie, o detstve v zahraničí, o tom, aké je náročné byť cudzincom na Slovensku.

Po Thomasovi vcelku rýchlo prichádzali nápady na ďalších hostí, ktorí pozvanie vždy bez zaváhania prijali. Martin Poliačik, hipster s tetovaním na ľavej ruke, nám rozprával o svojej vízii školstva a o drogovej politike, ktorá bola v tom čase aktuálna aj v parlamente.

Natália Šmídová z mimovládky Amnesty International hovorila o ľudských právach, prečo ich nemôžeme brať automaticky a v akých prípadoch sú najčastejšie porušované.

Jakub Mrva, aktivista, ochranár a zakladateľ Iniciatívy Naše Karpaty, s nami zasa debatil o tom, ako sa venuje ochrane prírody a obmedzovaniu ťažby dreva v bratislavských lesoch.

Zoči-voči sa stretávame s ľuďmi, s ktorými by sme sa inak zrejme nestretli

S doterajšími skúsenosťami hodnotím diskusie ako zmysluplnú aktivitu. Nie je to strata času, ako mi to sprvu niektorí naznačovali.

Zoči-voči sa stretávame s ľuďmi, s ktorými by sme sa inak zrejme nestretli. Rozprávame sa o témach, o ktorých sa v škole nevyučuje, mnohým mojim spolužiakom to rozširuje obzory. A keď sa na „13-tku trochu inak“ prídu pozrieť aj učitelia, ktorí tam práve nemusia byť ako pedagogický dozor, je to – ako sa vraví v jednej reklame – na nezaplatenie.

Autor študuje na Gymnáziu Hubeného v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 14/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, školstvo, stĺpček Použi rozum, vzdelávanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.