Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na veky vekov. Pozrite sa do arktickej bane ukrývajúcej bohatstvo

Najčastejšie sa spomínala Gutenbergova najstaršia tlačená biblia z roku 1455, ktorú opatrujú na Goetheho univerzite v nemeckom Frankfurte, či Nočnú hliadku, najznámejšie dielo Rembrandta van Rijna zo zbierok Národného múzea v Amsterdame.

13.04.2019, 05:00 | Ján Blažej

  • Tlačiť
  • 0

Hlasujúci však pripomenuli aj postupy a dôkazy, ako vedci v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) v Ženeve experimentálne objavili Higgsov bozón. Ten sa nazýva aj božskou časticou, posledným chýbajúcim článkom v modeli opisujúcom základné stavebné kamene vesmíru. No v hlasovaní sa objavil aj album Music for the Jilted Generation legendárnej britskej skupiny The Prodigy či umelecké dielka Saamov, najstaršieho národíka pastierov a rybárov v Laponsku, teritóriu od Nórska po Rusko.

Tak dopadla anketa, ktorú vlani v Európskom roku kultúrneho dedičstva vyhlásila na Facebooku spoločnosť Piql z mesta Drammen v južnom Nórsku, ktorá je medzinárodne uznávaným špecialistom na mimoriadne bezpečné ukladanie dát v digitalizovanej podobe na filmoch so stáročnou životnosťou.

Neprehliadnite

Top 10 z najzaujímavejších tipov z ankety sľúbila napáliť na film a umiestniť do unikátneho Arktického svetového archívu pamiatok ľudstva. Piql vytvoril archív pred dvomi rokmi v spolupráci s nórskou štátnou banskou spoločnosťou Store Norske Spitsbergen Kulkompani v nefunkčnej uhoľnej bani pri nórskom mestečku Longyearbyen na polárnom súostroví Svalbard (Špicbergy) v Severnom ľadovom oceáne. Store Norske mali nepotrebnú baňu a Piql zasa technológiu záznamu na filmový pás, vyvinutú pri prechode kín od klasických premietačiek na digitál.

Archív v Arktíde však nie je vynález archivárov. Tí sa inšpirovali neďalekým nórsko-švédskym podzemným globálnym úložiskom semien, pestrej rastlinnej Noemovej archy, uchovávanej v niekdajšej banskej štôlni pre prípad prírodných katastrof, vojen či klimatických zmien. Arktický archív na polceste medzi severným Nórskom a severným pólom uchováva zasa v digitalizovanej podobe duchovné bohatstvo ľudstva.

Poludňajšie zimné slnko nad horami za LongyearbyenomZdroj: Ján Blažej

Svetový archív

Na strmom zasneženom svahu vysoko nad fjordom vchádzam zatiaľ ešte len provizórnymi plechovými vrátami do šachty a viacerí si rozopíname bundy. Arktická zima má viacero podôb. V bani je celkom „použiteľných“ mínus päť, kým vonku mínus sedemnásť a navyše dosť pofukuje.

Špeciálny polymérový box, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Tagy Arktída, cestovanie

Diskusia (0 reakcií)