Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nekonečný príbeh Rázsoch. Štát opäť mení plány

Plány súvisiace s výstavbou novej modernej univerzitnej nemocnice v Bratislave sa menia už viac ako tri desiatky rokov. A štát v tomto trende pokračuje i ďalej. Termín dokončenia projektu sa posúva a ministerstvo zdravotníctva navyše prehodnotilo zámery tak v oblasti prevádzky novej nemocnice, ako aj súčasných zariadení. Súbežne s tým vyrastá v bratislavských Boroch nová súkromná nemocnica, ktorá môže odlákať významnú časť zdravotníkov do Sveta zdravia skupiny Penta.

12.04.2019, 05:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Príbeh štátnej univerzitnej nemocnice v hlavnom meste je taký dlhý, že na jeho úvod si spomenú už len ozajstní pamätníci. Prvé veľké plány na jej výstavbu sa začali kreovať ešte v roku 1979.

O osem rokov neskôr sa na Rázsochách v bratislavskej mestskej časti Lamač poklepával základný kameň novej nemocnice. Predpokladalo sa vtedy, že v roku 1993 bude stáť a prijme prvých pacientov. Viac ako chorým však nasledujúce roky slúžila politikom ako vďačná téma ich politických kampaní.

Neprehliadnite

Menil sa názor na to, kde, ako a s kým by sa mala stavať. Naposledy súčasný kabinet ministrov zrušil rozhodnutie vlády Ivety Radičovej, ktorá chcela novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) stavať ako PPP projekt. Namiesto toho schválil koncepciu, ktorá vrátila projekt z Patrónky na Rázsochy a hovorila o novom integrovanom modeli riadenia, ktorého základom by mala byť štátna kontrola. 

Ruiny na Rázsochách slúžili bezdomovcom aj kukláčom

Bez širšej pomoci súkromníka

V praxi to znamená, že ministerstvo zdravotníctva obstará manažment zdravotnej starostlivosti od spoločnosti, ktorá navrhne medicínsky profil novej nemocnice. Zároveň by mu mala radiť pri výbere generálneho projektanta a generálneho dodávateľa stavby. V pláne tiež bolo, že prvých päť rokov bude zodpovedná aj za prevádzku nemocnice. S týmto bodom však majú potenciálni súkromní partneri problém. Dôvodom je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Téma

Tagy nemocnica Bory, Rázsochy