Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nevyvíjam AI na ovládnutie sveta, ale na jeho zlepšenie

Pred šiestimi rokmi bol Marek Rosa úspešným herným vývojárom. Zarobené peniaze neinvestoval do nehnuteľností či gastro úletov. M. Rosa mal od detstva inú záľubu, ktorú mohol naplno rozvinúť. Miliónové zisky z videohier investoval do výskumu umelej inteligencie (AI) pod hlavičkou spoločnosti GoodAI. V rozhovore pre TREND vysvetľuje, k čomu pri výskume AI dospel a ako by sa ľudstvo malo zachovať, aby mu neprerástla cez hlavu.

10.04.2019, 08:34 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Umelá inteligencia sa stala akousi marketingovou barličkou, keď s ňou čoraz viac firiem spája svoje výrobky – mobily, domáce kamery, autá. Ako by ste tento termín vnímate vy?

Veľmi zjednodušene sa za umelú inteligenciu dá považovať program, ktorý nebol naprogramovaný ľuďmi, ale bol natrénovaný z dát. Ak by som chcel napríklad vytvoriť program, ktorý bude počuť zvuky a rozhodovať sa, že ak je v tom zvuku jedna vec, tak má urobiť tamto, keď je tam iná vec, tak spraví niečo iné, tak by to bolo nereálne. Musel by som zadať milióny podmienok a vzťahov medzi nimi. To nie je v ľudských silách.

Pri umelej inteligencii sa to robí inak. Vezmete trénovací algoritmus a trénovacie dáta a potom pomocou strojového učenia hľadáte cestu, aby umelá inteligencia robila to, čo chcete, aby robila. Znova zjednodušene povedané, otestujete prvú verziu programu a zisťujete, ako ďaleko je od požadovaného cieľa. Následne ju upravíte a znova odskúšate. A tak dookola. Technicky je to, samozrejme, omnoho komplikovanejšie. Pointa je v tom, že máte dáta a viete, čo má s nimi program robiť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Rozhovor

Tagy 8K, strojové učenie, umelá inteligencia