Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odvod pre reťazce zrušili (krátke správy)

10.04.2019, 08:34 | Michal Lehuta | Marek Legéň | TASR

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Fiasko z dielne SNS je minulosťou. Po tom, čo špeciálny odvod pre veľké obchodné reťazce z dielne národniarov preventívne pozastavila Európska komisia, predseda SNS Andrej Danko úpravu navrhol v parlamente zrušiť. Tak sa aj stalo: zákon o jeho zrušení, ktorý znel presne rovnako ako starší opozičný návrh strany Spolu, podporilo až 141 poslancov. Podpísal ho už aj prezident. SNS pôvodne chcela obchodné reťazce zdaňovať špeciálnym odvodom vo výške 2,5 percenta čistého obratu, aby z týchto príjmov podporila miestne poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Žiadny konkrétny nástroj na túto podporu však strana nepredstavila. Prvé tri reťazce, Billa, CBA a Milk-Agro mali zaplatiť dvaapolpercentný odvod za prvý kvartál roka už tento mesiac. Odvod oponenti označovali za diskriminačný, keďže cielil len na veľké zahraničné obchodné siete. To malo byť v rozpore s pravidlami férovej hospodárskej súťaže a takzvanej štátnej pomoci. Nová daň však už stihla zvýšiť ceny potravín. Podľa odhadu vládnych analytikov prispela k januárovej inflácii v tejto kategórii spotrebného koša bezmála jedným percentom. Odvod mal pôvodne do rozpočtu priniesť až 118 miliónov eur, neskôr však bol jeho dosah zmiernený na 73 miliónov. Tieto peniaze teraz budú v rozpočte chýbať, keďže 50 miliónov z očakávanej sumy už parlament vyčlenil pre rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Napriek schválenému vyrovnanému rozpočtu Národná banka Slovenska na tento rok očakáva bilanciu verejných financií znovu v mínuse. Deficit by mohol dosiahnuť 0,7 percenta HDP, podobne ako vlani i predvlani. Spolu so stratou príjmov z odvodu reťazcov to môže byť aj viac.

Zdroj: Trend.sk

USA hrozia ďalšími clami

Spojené štáty navrhujú uvaliť na produkty z Európskej únie nové clá v hodnote viac než 11 miliárd dolárov. Dôvodom sú dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Na zozname ohrozených produktov by mali byť okrem komerčných lietadiel a komponentov napríklad aj európske vína či mliečne výrobky. Úrad amerického obchodného splnomocnenca oznámil, že európske dotácie spôsobili Spojeným štátom škody za 11,2 miliardy dolárov. Už v minulosti Svetová obchodná organizácia zistila, že tak EÚ, ako aj USA poskytujú svojim výrobcom lietadiel (Airbusu a Boeingu) miliardové dotácie s cieľom ukrojiť si väčšiu časť z trhu.

Do Kiwi mieri General Atlantic

Blíži sa predaj kontrolného podielu v úspešnom českom start-upe Kiwi. 51 percent spoločnosti by podľa informácií českého Forbesu mal získať americký fond General Atlantic. Za nadpolovičný podiel v brnianskom portáli predávajúcom letenky či lístky na vlaky a autobusy má zaplatiť 100 miliónov libier (116 miliónov eur). Aj po predaji by mal vo firme ostať zakladateľ a šéf Oliver Dlouhý. Ten informáciu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Odísť by mali investori Jiří Hlavenka a Ondřej Tomek. General Atlantic spravuje celkovo aktíva za približne 28 miliárd dolárov.

Zdroj: Maňo Štrauch

Jaguar ťahá rast exportu

Slovenský export a import podľa štatistikov pokračovali v svižnom medziročnom raste aj vo februári, aj keď v porovnaní s januárom už pozitívne neprekvapili. Napriek hospodárskemu spomaleniu v eurozóne sa vývozy v bežných cených medziročne zvýšili o takmer osem, dovozy o sedem percent. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák predpokladá, že dynamiku vývozov podržala najmä nová automobilka Jaguar Land Rover, pretože približne štyri pätiny rastu vývozov tvorila kategória strojov a prepravných zariadení. Najvyšší podiel na exportoch za prvé dva mesiace roka tvorili štáty Európskej únie: takmer 84 percent tovarov smerovalo práve tam. Bilancia slovenského zahraničného obchodu ostáva v prebytku. Na ročnej báze dosahuje zhruba tri percentá HDP.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.