Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začala sa malá revolúcia v evidovaní tržieb

16.04.2019, 05:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Projekt finančnej správy eKasa je od 1. apríla v ostrej prevádzke. Ide o zavádzanie online registračných pokladníc (ORP), ktoré sú priamo napojené na daniarov.

 • Tlačiť
 • 6

Tagy

ekasa

Podnikatelia, ktorí už pred týmto mesiacom evidovali tržby alebo budú chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky, môžu od apríla do konca júna naďalej používať elektronickú registračnú pokladnicu alebo sa rozhodnú prejsť na virtuálne registračné pokladnice. Od júla však už budú eKasy alebo virtuálne pokladnice povinné pre všetkých – pre hotely, reštaurácie, kaviarne, čerpacie stanice či obchody.

Všetky bločky z pokladníc po novom obsahujú QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní zákazníkovi overiť si pravosť a platnosť pokladničného dokladu. Ak zistí, že tento kód nie v úložisku na finančnej správe, informácia o tom príde aj daniarom. Pre podnikateľov je výhodné, že pokladnicou môžu byť podľa nového zákona nielen klasické, upravené elektronické registračné pokladnice, ale aj tablet, mobil, virtuálne pokladnice či počítač.

Neprehliadnite

Ide o malú revolúciu v evidovaní tržieb. Doposiaľ sa dáta o transakciách uchovávali iba v starých elektronických registračných pokladniciach (ERP) alebo vo virtuálnych. Od júla musí byť každá elektronická pokladnica napojená na internet. Všetky údaje o prebiehajúcich transakciách sa musia odosielať na finančnú správu.

Slovenská komora daňových poradcov (SKDP) sa už v minulosti vyjadrila, že víta všetky opatrenia, ktoré pomáhajú v boji proti daňovým podvodom. Zavedenie systému eKasa považuje za dobré riešenie, ktoré prinesie výhody pre finančnú správu, ale aj pre podnikateľské subjekty.

„Jednou z výhod bude

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika TREND + Malé a stredné podniky

Tagy ekasa

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.