Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj malý krok dopredu môže výrazne pomôcť spravodlivosti

16.04.2019, 13:37 | Gábor Gál

Tento článok píšem rok po tom, čo som bol v novej vláde vymenovaný do funkcie ministra spravodlivosti. Vedel som, že času na zmeny v rezorte nebudem mať nazvyš, polovica zo štandardných štyroch rokov „ministrovania“ však pre mňa znamenala dvojitú výzvu. A tak som sa k tomu aj postavil.

 • Tlačiť
 • 0

Pokračovať v začatých procesoch

Rezort som prebral po Lucii Žitňanskej bez káuz a väčších problémov, s rozbehnutými veľkými projektmi, ako je CEPEJ (Európska komisia pre efektívnu justíciu), digitalizácia súdnictva, sťahovanie ministerstva či PPP projekt na výstavbu väznice v Rimavskej Sobote v Sabovej. Najmä preto, že s bývalou dlhoročnou kolegyňou boli naše právne názory a vízie fungovania justície pomerne identické, plynule a rozhodne som pokračoval v ňou začatých procesoch.

V čase, keď ma v Prezidentskom paláci pred vymenovaním prijímal Andrej Kiska a pýtal sa na moje priority, avizoval som mu, že začnem zmenou pri voľbe ústavných sudcov. Hovoril som aj o exekúciách, ktoré v súčasnosti zaťažujú justičný systém. A tiež, že by sme chceli v legislatívnom procese zdokonaliť obchodný register, ktorý by mohol byť následne príkladom toho, ako sa dajú veci zlepšovať.

Pravidlá voľby ústavných sudcov

Zložitú úlohu som mal hneď na začiatku pri tvorbe pravidiel voľby ústavných sudcov. V konečnom dôsledku sa nám podarilo presadiť pozitívne a významné zmeny. Prijatý bol totiž zákon o Ústavnom súde, ktorý vďaka zmenám z rezortu spravodlivosti výber kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR sprísnil.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Právo a advokácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.