Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nie je to zadarmo. Ako si nasporiť na vzdelanie

Školstvo, minimálne štátne, je síce na Slovensku bezplatné, no vzdelanie určite nie je zadarmo. S vysokými nákladmi musia počítať najmä rodičia, ktorí chcú svoje deti poslať študovať do zahraničia. Aj v prípade, že budú študovať na škole, kde sa neplatí školné, v mnohých krajinách treba rátať s výrazne vyššími výdavkami na jedlo, dopravu či ubytovanie ako na Slovensku.

19.04.2019, 14:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Podľa spoločnosti Finax sú dnes ročné náklady vysokoškoláka v Bratislave, ktorý býva na internáte, približne 3 400 eur. Päťročné štúdium tak vyjde na 17-tisíc eur. No napríklad rok na Oxforde stojí vrátane školného 23-tisíc eur a v prípade Harvardu v USA treba počítať s výdavkom 66-tisíc eur za každý rok štúdia.

Neprehliadnite

Výhodou je, že peniaze netreba zaplatiť naraz. Napriek tomu štúdium na vysokej škole môže pre mnohé rodiny znamenať výrazný zásah do rozpočtu. Možnosťou, ako predísť finančnému šoku, je postupné sporenie na vzdelanie. Platí pritom, že čím skôr niekto začne odkladať peniaze, tým ho to bude stáť menej. Kto sporí dlhodobo, môže profitovať aj z takzvaného zloženého úročenia, čo znamená, že získa aj úroky z úrokov.

Sporiť od narodenia

„Najlepšie je začať sporiť hneď po narodení dieťaťa. Vzdelanie, najmä v zahraničí, nie je lacná záležitosť, a preto čím skôr začnú rodičia sporiť, tým lepšie. Pri dlhodobejšom sporení je spravidla aj lepšia úroková sadzba,“ vraví hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Pri výbere vhodného produktu pre deti je dobré zvážiť viacero aspektov – od frekvencie sporenia, výšky príspevkov až po výšku cieľovej sumy, ktorú chcú rodičia dieťaťu našetriť.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Financie

Tagy školstvo