Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Biznis s kryptomenami je globálny, legislatíva štátov lokálna. Čo s tým?

16.04.2019, 13:37 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Kryptomeny sú globálne a akákoľvek lokálna legislatíva, ktorá nie je medzinárodne koordinovaná, s nimi nedokáže efektívne držať krok. Európska únia stále čaká na harmonizované riešenie.

 • Tlačiť
 • 0

Európski aj slovenskí regulátori akosi zaspali a snažia sa stavať mantinely pre už rozbehnutý vlak. Odborníci tvrdia, že podnikatelia s kryptomenami nechcú podvádzať či vyhýbať sa daniam. Len chcú vedieť, kedy majú za svoje transakcie platiť dane a v akej výške.

Prvé pravidlá

Ministerstvo financií pripravilo minulý rok novelu zákona o dani z príjmov, kde zadefinovalo, že kryptomeny sú istým druhom platidla. Hoci ich nevydáva štát, sú akceptované medzi fyzickými aj právnickými osobami. Rezort tiež určil spôsob ich účtovania i to, čo je zdaniteľný príjem z obchodovania s virtuálnymi peniazmi. Ak niekto napríklad nakúpi za bitcoin tovar, službu alebo ho zmení za eurá, musí to zdaniť.

Dokonca aj príjem z predaja virtuálnej meny dosiahnutý pri jej výmene za inú virtuálnu menu podlieha dani z príjmu. Fyzická osoba tak zaplatí 19 alebo 25 percent podľa výšky príjmu. Právnické spoločnosti platia 19-percentnú daň.

Na druhej strane, nákup a predaj kryptomien je v rámci Európy oslobodený od DPH. Umožnil to rozsudok Európskeho súdneho dvora, ktorý obchodovanie s virtuálnou menou považuje za finančnú transakciu. V spore sa riešilo odvolanie švédskeho daňového úradu k vydanému súdnemu rozhodnutiu, ktorým bola od DPH oslobodená zmena bitcoinu za bežnú menu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Právo a advokácia

Tagy dane, kryptomeny, regulácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.