Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Byrokracia v legislatíve je nesmrteľná. Jeden nezmysel ubudne, dva pribudnú

23.04.2019, 19:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Vláda bojuje s nezmyselnou legislatívnou byrokraciou antibyrokratickými balíčkami, ktoré pripravuje ministerstvo hospodárstva. Najnovší, tretí balíček, ktorý obsahuje 36 opatrení, schválil kabinet vo februári.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

byrokracia

Zameriava sa na elektronizáciu služieb a zefektívnenie procesov pri začatí podnikania a otváraní prevádzok. Ubudnúť by mali rôzne povinnosti a predkladanie potvrdení napríklad v oblasti hygieny alebo stavebného konania.

Do konca tohto roka by sa do praxe malo zaviesť 31 opatrení, ktoré by mali podnikateľom ušetriť až 50 miliónov eur. Podľa rezortu hospodárstva zmeny zo všetkých troch antibyrokratických balíčkov by mali podnikateľom priniesť postupne ročnú úsporu vyše sto miliónov eur.

Návrhy išli do stratena

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov, si myslí, že v protibyrokratických balíčkoch sa objavujú také návrhy, ktoré sú vágne naformulované a ich splniteľnosť je otázna. Republiková únia pred dvomi rokmi predložila vlastných 40 opatrení, ktoré by znížili administratívnu záťaž a zjednodušili život podnikateľom. Návrhy išli do stratena.

Neprehliadnite

Únia dlhodobo presadzuje, aby sa predovšetkým znížila kvantita a zvýšila kvalita legislatívy. Podľa Jaroslavy Lukačovičovej, odborníčky na účtovníctvo a daňovú problematiku, by pomohlo, ak by sa zákony prijímali len k jednému termínu v roku, napríklad k januáru.

Aby sa v budúcnosti nestávalo to, čo sa deje dnes – že sa na jednej schôdzi prijme novela zákona o dani z príjmov a o tri mesiace sa v parlamente ocitne ďalšia novela tohto istého zákona. Poslanci látajú legislatívu aj „prílepkami“ k nesúvisiacim zákonom.

„Keď som pôsobila ako podnikateľka v oblasti jazykového vzdelávania, videla som, že naša účtovníčka trávila najviac času nahlasovaním a odhlasovaním učiteľov dohodárov zdravotnej poisťovni. Za každý ich odpracovaný deň. Keby jej len táto jedna povinnosť odpadla, ušetrili by sme množstvo času a peňazí. Malo by byť samozrejmosťou, že úrady by si mali vymieňať údaje a nevyžadovať zbytočné papierovačky,“ pripomenula poslankyňa Simona Petrík.

Poslanci preto v januári predložili do parlamentu v deviatich novelách tucet konkrétnych opatrení zameraných na problémy, ktoré samotní podnikatelia označili za byrokratický nezmysel roka. Medzi návrhmi bolo napríklad zrušenie povinnosti

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Právo a advokácia

Tagy byrokracia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.