Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sociálne inžinierstvo 21. storočia: Čína sa mení na digitálny pracovný tábor

22.04.2019 | Ľubomír Jurina

Diskusia (28 reakcií) Pravidlá diskusie

18.04.2019 | Martinoid

Dystopicke peklo. Uz len zrusit hotovost a z cloveka sa stane otrok.

22.04.2019 | Truhlik999

V Číne sa uz hotovosť prakticky nepoužíva, takze su uz za pol cestou :-)


Ale zarábanie peňazí prostredníctvom zdieľania sociálneho statusu - to je kreatívne.

Zivot si nájde cestu.

Par miliónov mŕtvych .. vsetko tu uz bolo.

22.04.2019 | Roman Kanala

Tu sme už naplno vo svete Big Brother z Orwellovho 1984. Všetko je kontrolované, schovať sa dá len niekde pod schodmi, kde ešte nie je kamera. Neobmedzená moc bez kultúrneho dedičstva Európy.
https://knihy.hlada...

Odtiaľ je už len krok k Báječnému svetu Aldousa Huxleyho, kde sa používajú eugenické techniky na prokreáciu bytostí podľa požiadaviek trhu. Svet bez etiky, morálky, čistá podoba moci založenej na suprematistických premisách.
https://www.martinu...

Ešte spomeňme podobné vizionárske dielo o mlockosti. Mloci nezdieľajú ľudskú kultúru, ale sú veľmi pracovití a učenliví. Najprv ľudí napodobujú, potom opakujú ich činy a napokon sa premnožia a pokúsia sa o svetovú domináciu a podriadenie si ľudstva bez akýchkoľvek zábran.
https://www.martinu...

22.04.2019 | PeterKN

Veľmi dúfam,že sa to nestane...

22.04.2019 | BrunoBruno

"Väčšina čínskych občanov sociálny kredit hodnotí zatiaľ pozitívne..." No a keď si uvedomia, že je to len sofistikovaný systém na to, aby malá skupina elity riadila obrovskú masu, bude neskoro a nič s tým neurobia. Lebo inak prídu o body a v obave o stratu bodov ich tiež vylúčia ich dovtedajší priatelia, známi, rodina.... Stanú sa nespoľahlivými a ostanú na kraji spoločností pripútaní tam kde im systém "umožní" byť. Vrátane ich rodín, detí, ktorým tým stratia alebo si prinajmenšom výrazne sťažia ich vlastnú budúcnosť.
Všetko sa udeje bez násilia. Od počítača obyčajným strhavanim bodov.
Tiež nepochybujem, že elita bude stáť mimo tento obludný systém. Obyčajný kadrovaci systém 21 storočia. Ale so skutočným potenciálom urobiť z ľudí poslušné ovce...

22.04.2019 | Roman Kanala

Niečo podobné bolo v Československu po Charte 77. Sociálny kontrakt vtedy bol, že ľudia si budú honobiť brebendy, chodiť na záhradku či na chalupu a nebudú kecať súdruhom do politiky. Niečo ako vnútorný exil. Potom muselo existovať aj niečo ako odstrašujúce peklo a tým bolo povedať pravdu a znášať následky. Keď ŠtB vliekla po dlažobných kockách v Bartolomejskej na výsluch filozofa z Akadémie vied Ladislava Hejdánka, ešte na ulici stratil topánku. Stali sa aj prípady samozbitia, keď si pri výsluchu niekto nevysvetliteľne obúchal hlavu o radiátor, alebo s rukami spútanými za chrbtom sa opakovane sám do hlavy mlátil písacím strojom.

Netreba si robiť ilúzie, že by to na Čínsku bolo bezbolestné, sterilné a hygienické. Gulagy existujú aj tam. Deportácia je za Falun Gong. Za pokus o politickú opozíciu aj guľka.

22.04.2019 | martin33

Ziadna gulka. Smrtiaca injekcia lepsie zachova organy na transplantaciu.
"There is concern that mobile execution units have made organ harvesting much easier and more profitable, as lethal injection does not damage the body."
https://en.wikipedi...

22.04.2019 | Truhlik999

Naozaj je napúšťanie jedu do tela šetrnejšie k orgánom?

23.04.2019 | martin33

Asi ano, maju to vyskusane.

22.04.2019 | Roman Kanala

Výstava plastifikovaných ľudských tiel. Totálna neúcta k telu zosnulých. Nechutný exhibicionizmus. Zatiaľ to je v morálnej rovine.

Lenže potom jeden Číňan v exile spoznal jedného príbuzného, ktorý zmizol bez stopy. Takže štátny zločin. Vo všetkých mestách začala kampaň - povoliť výstavy, zakázať? Kamkoľvek s tým šli, polemika, rozhorčenie, hanba, nepochopenie Číňanov, že však čo, normoš. Štát je majiteľom svojich občanov a môže s nimi nakladať, ako uzná za vhodné. Dovoliť im žiť, alebo ich použiť ako púťovú atrakciu.

23.04.2019 | Marian17

Pride mi to ako film In Time s Justinom Timberlakom. Kazdy ma urcity pocet bodov, vymerany cas na zitie a naklady na zivobytie. VIP - miliardari, ci uz cestni alebo necestni a predstavitelia vlady si body kupili a mali ich neohraniceny pocet.
Toto sa bude inak zneuzivat. Staci vydierat peknu mladu zenu s nizkym kreditom na sex. zneuzivanie atd. Znepriatelene strany takto hravo znicia zivot protistrane atd, nehovoriac o hackoch v systeme,...
"Uzasna" je vynachadzavost komunistov, ako vyuzit technologie na absolutnu kontrolu jednotlivca.

22.04.2019 | bozsky

Len Cina?

V USA a UK nicia zivobytie ludom, ktori sa neboja verejne prezentovat svoj nazor. Alex Jones, Proud Boys, Tommy Robinson, Milo Yiannopoulos, ... Dokonca v USA zasli tak daleko, ze Chase Bank, PayPal a VISA rusia ucty a tlacia na napr. crowdfundingove spolocnosti, aby zrusili ucty ludom, ktori maju INY NAZOR!!!!

A pride to sem. Media si zvykli, ze maju moc. S prichodom internetu, hlavne youtube a twitter tu moc stratili. A teraz sa snazia akokolvek ju vziat spat - su zvyhodnovani, spolupracuju s google a facebookom a oznacuju vsetko, co nie je v ich politickej linii za hoax a hlasaju, ze to treba zastavit. Pritom sami cez 2 roky klamali o napojeni Trumpa na Rusko a desiatky inych pripadov, ked len tento rok klamali.

Svet sa meni, zijeme v dystopii a bude len horsie. Este budeme hovorit o sociku ako o "starych dobrych casoch"... Pripravte sa na "non criminal hate crimes", za ktore budete pranierovani policiou a mediami a vasa tvar bude kolovat vdaka udavacom typu Bencika vsade po internete, ak nebudete podporovat vsetko to svinstvo, ktore si intersekcionalisti pripravuju.

23.04.2019 | Roman Kanala

Ak by to napísal niekto iný, v poriadku. Ale bozky - bonzy?

https://blogs.spect...

23.04.2019 | Marek111

bozsky - to si vymenoval peknu vzorku. vsetko su to ludia, ktori besiria iny nazor, ale sa vezu na vlne nenavisti a bezbreheho populizmu.

nie su mienkotvorni, iba si nasli svoje stado ludi, ktori su denne biti zivotom a snivaju, ze to za nich niekto vyriesi.

24.04.2019 | bozsky

Alex Jones nesiri nenavist, robi show.
Proud Boys boli konzervativni shitposteri a trollovia, ktori sa stretavali a robili si prdel. Media o nich zacali sirit falosne spravy a oznacovali ich za extremistov a rasistov a podobne, no jeden z ich najprominentnejsich je cernoch, iny hispanec a ziadnaa federalna, ani ina statna organizacia ich nikdy neoznacila za extremistov. Naopak, Anti-fa boli oznaceni za domacu teroristicku skupinu a media ich podporuju a davaju im kvanta priestoru, policia odmieta zakrocit proti ich protizakonnemu konaniu, ...
Tommy Robinson otvaral oci. Ano, kedysi bol extremnejsi, no v ostatnej dobe si daval velky pozor, aby neporusil zakon a zrusenie jeho internetovych profilov prislo po tom, ako odhalil klamstva a podvody BBC a vydal dokumentarny film o zisteniach.
Milo bol kral trollov. Siril pravdu, dobru naladu a robil si prdel z ludi. Zakazali ho, lebo povedal pravdu o Amy Schumer, ktora ani nahodou nie je smiesna.
Vsetko to su ludia, ktori nesedia aktualnemu zriadeniu a ktori si dovolili ho bud kritizovat, alebo poukazali na jeho klamstva a zapredanost.

A samozrejme, ze neboli mienkotvorni. Boli to zabavaci, boli to ludia s inym nazorom a maju podla vsetkych zakonov pravo mat nazor. Nik z nich neprekrocil zakon, boli zmazani na objednavku velkeho biznisu a vladnych institucii, ktore napriklad v pripade, po ktorom bol zmazany Tommy, kryli znasilnenia tisicov dievcatok po celej Velkej Britanii moslimskymi pakistanskymi gangami.

23.04.2019 | pj23

by som Ta chcel vidiet ako by si tu obhajoval moje "zivobytie" ak by som o Tebe verejne vyhlasoval, ze su-kas male deti doma v pivnici a nasiel by sa minimalne jeden retard s brokovnicou, co by si to chcel s Tebou vybavit...Ty INY NAZOR!!!

24.04.2019 | bozsky

A kto vyhlasoval, ze "sukas male deti doma v pivnici"?

24.04.2019 | pj23

Edgar Maddison Welch, the self-proclaimed "investigator" who fired multiple rounds into the kid-friendly D.C. pizzeria Comet Ping Pong in late 2016, followed Jones on Facebook and listened to his radio show, according to reports at the time. Welch was later sentenced to four years in prison.

The "pizzagate" conspiracy theory included the baseless claims that Democratic presidential candidate Hillary Clinton and her top associates were running a demonic sex-trafficking ring inside the pizza shop. Jones promoted the theory on his web site and on social media.

WTF??? ak toto povazujes za "show", tak sa ani nedivim, ze ko+kotlebu a ha-ra-bi-na volilo tolko ch-ujov
tiez robia len "show" a maju len INY NAZOR
schovavas sa za slobodu prejavu/slova/nazoru, ktoru si si ale pomylil s anarchiou

24.04.2019 | bozsky

Takze podla tejto logiky ocakavam, ze budes bojovat proti islamu a moslimom, lebo Mohamed vyzyval na vrazdenie ako sposob sirenia viery a kvanta jeho nasledovatelov tak aj konaju. Ostatne zabili cez vikend cez 300 ludi a dalsich 500 zranili.

Alebo sa mohlo stat, ze niekto mentalne defektny sa dostal k zbrani a vykonal nieco, co by vykonal aj v opacnom garde, napriklad 2017 James Thomas Hodgkinson

May 22, 2017, Hodgkinson wrote "Trump is a Traitor. Trump Has Destroyed Our Democracy. It's Time to Destroy Trump & Co." above his repost of a Change.org petition demanding "the legal removal" of Trump and Vice President Mike Pence for "treason". He belonged to numerous political Facebook groups, including those named "Terminate the Republican Party," "The Road To Hell Is Paved With Republicans," and "Donald Trump is not my President."

On June 16, 2017, USA Today reported, citing an anonymous source, that the Federal Bureau of Investigation found a list of names, including those of Republican Congressmen Mo Brooks, Jeff Duncan and Trent Franks, in Hodgkinson's pocket.

Hodginson strielal na republikanskych kongresmanov pocas ich treningu softballu. Bol lavicovy aktivista a zaroven sa podielal na kampani komunistu Bernieho Sandersa.

24.04.2019 | pj23

neni prvy krat, co Ti to pisem, ale nakolko tu trolujes skoro v kazdej diskusii, je mi jasne, ze si to nemozes pamat
podla tejto logiky sa budem snazit "bojovat" s kazdym ch-ujom, ktory bude obhajovat sirenie nasilia, schovavat sa za slobodu prezlecenu za anarchiu, ktory bude chciet vidiet svet v plamenoch
a je mi jedno z ktorej extremnej strany spektra pride a ci bude cerveny, modry alebo bodkovano-slnieckarsky

odsudzujem co sa stalo na sri lanke, tak ako odsudzujem co ten retard urobil v christchurchi
nemam problem oznacit Jamesa Thomasa Hodgkinsona za mentalne defektneho, tak ako nemam problem oznacit Alexa Jonesa&co za siritela konspiracnych teorii, nasilia a nenavisti, ktore budu zase len plodit nasilie a nenavist24.04.2019 | bozsky

Zas tu splietas nespojitelne.

Alex Jones a dalsi nesiria nasilie a nenavist. Siria informacie, ktore sa casto na zaciatku oznacovali za hoaxy a konspiracie a neskor sa stali realitou. Bilderberg dlhodobo media oznacovali za konspiraciu, aktualne je to "mile stretnutie vyznamnych osobnosti".
Ano, ani on nie je neomylny, no v tomto je daleko, daleko za tzv. mienkotvornymi mediami ako u nas, tak v USA, kde tie napriklad cez 2 roky sirili klamstva, hoaxy a konspiracie o napojeni Trumpa na Rusko. A z tohto sirenia nenavisti vzisli stovky utokov na ludi, ktori nosia tzv. MAGA siltovky. Utocia na ludi, ktori maju ini nazor, klamlivo oznacuju napr. ProudBoys ako extremistov, pritom davaju priestor domacej teroristickej organizacii Antifa. Rozdelili spolocnost tak, ze aktualne USA hrozi obcianska vojna.

Alex Jones/InfoWars nie su konspiracne, sirenim hoaxov a nenavisti horsi, nez CNN, MSNBC, Dennik N a podobnymi mediami. To, ze sa tu objavil 1 pripad, ked niekto psychicky naruseny, ktory mimochodom sledoval nielen Jonesa, ale aj desiatky inych, ktori sirili tu teoriu (okrem ineho tvorca Minecraftu!) a ze to jeho chory mozog nezvladol, je polutovaniahodne, no nijako to nedokazuje nic.

Chces spajat nespojitelne, lebo ta tak mienkotvorne media naprogramovali. Tie mienkotvorne, ktore ti klamu, ze ilegalna migracia je super, diverzita funguje, potrebujeme migrantov, Rusko je jedine zlo a zmluvy, ktore USA ponukaju a nedovolia do nich nahliadnut ani poslancom NR SR, ani nikomu inemu, su pre nas vyhodne.

24.04.2019 | pj23

tak nesiria nasilie a nenavist, alebo v sireni nenavisti neni su horsi nez CNN, MSNBC, Dennik N...? :):):)
vsak Ty protirecis sam sebe alebo si to skor upravujes, tak ako Ti to najlepsie vyhovuje, takze nic nove u Teba24.04.2019 | bozsky

Jasne, chapem. Slovickarit, lebo fakty a dokazy na pokracovanie debaty nemas. Nic nove u teba.

Keby si aspon trosku poznal zakony, tak by si vedel, ze sirenie nasilia je trestny cin, takze by ich za to zatvorili. Co sa nenavisti tyka, ked siris nula, nie si horsi, nez niekto kto siri 0,000001. Ale primarne sa jednalo o konspiracie a hoaxy.

25.04.2019 | pj23

ked niekto verejne vyhlasuje pikacoviny, na zaklade ktorych pride retard do podniku s brokovnicou s umyslom to tam vystrielat, tak tam prisiel kvoli tomu, ze ide sirit lasku a mier???
na jednej strane chces fakty a dokazy a na druhej obhajujes cocota, co siri konspiracie a hoaxi bez akychkolvek faktov a dokazov?
to musi byt silna schiza :)

23.04.2019 | Kladivo na hlupákov

Nejaké linky k tomu prvému odstavcu?

23.04.2019 | Jozko Ferko

ORWELL v praxi.Čína plní sen amerických a bruselských elít. Ak máte iný Názor Už k Vám nemusia poslať komando...Zlikvidujú Vás jednoduchým stlačením Enter. Preto je tu obrovský tlak na zrušenie hotovosti. Je to posledný maják akej takej slobody jednotlivca. Nemci to chápu a preto platia v 65% hotovostou. Hlúpi slováci všade tasia debetné karty a ešte aj cigarety platia kartou. V systéme, ktorý už beží v Číne Veľký brat okamžite vie, že fajčíte a to je Protispoločenské konanie.Slovákom to stále nedochádza...Najhlúpejšia a Sebazničujúca odpoveď je: " Veď nech ma sledujú veď nech vidia čo som si kúpil" Cesta do pekla je dláždená zlatom.

23.04.2019 | Brano L.

Báťuška Stalin by as potešil. Mohol obmedziť krvilačný teror, ak by taký systém vtedy mal k dispozícii.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.