Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Deň otvorených dverí u Fica v Bonaparte

Okresný úrad Bratislava, ktorý vedie nominant rezortu vnútra Maroš Karšňák, už vyžreboval konkurzného správcu majetku odsúdeného Ladislava Bašternáka, ktorý následne poputuje do dražby. Pre Roberta Fica, ktorý býva ako nájomník v Bašternákovom byte v komplexe Bonaparte, to môže znamenať nepríjemnosti. Na začiatok bude musieť strpieť, že správca pred dražbou usporiada v jeho luxusnom príbytku niečo ako Deň otvorených dverí.

17.04.2019, 19:08 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Náhodne vyžrebovaný neznámy

Na základe odsudzujúceho rozsudku krajského súdu prišiel kedysi neohrozený podnikateľ nielen o slobodu, ale aj o majetok. V realite však v prospech štátu z hodnotnejších vecí prepadol len luxusný byt v Bonaparte, kde býva bývalý premiér. Zvyšok stihol L. Bašternák previesť na príbuzných.

Okresný úrad už 3. apríla vybral konkurzného správcu, ktorý bude zabezpečovať súpis a speňažovanie Bašternákovho majetku, ako aj prípadných pohľadávok jeho veriteľov. Podrobné pokyny, ako postupovať, bude dostávať od okresného úradu.

Ten však meno nového správcu ešte nezverejnil. Hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov to pre TREND zdôvodnil slovami, že pokiaľ ho do funkcie neustanoví príslušný súd, nemôžu poskytnúť žiadne bližšie podrobnosti. Informačné embargo by nemalo trvať dlho, keďže súd už dostal potrebné dokumenty a mal by v najbližších dňoch rozhodnúť.

Neprehliadnite

Úradníci aspoň priblížili, akým spôsobom dôležitú osobu konkurzného správcu vybrali. Na začiatok rezortný hovorca zdôraznil, že zákon im v tomto prípade nedáva žiadne pokyny, ako majú postupovať. V praxi im teda nič nebráni, aby meno správcu vybrali celkom ľubovoľne. Napriek tomu postupujú náhodným výberom, aby sa vyhli pochybnostiam o transparentnosti procesu.

Keďže okresný úrad nemá k dispozícii technické prostriedky ako napríklad súd pri prideľovaní spisov, náhodný výber robí čisto manuálne – ako pri žrebovaní tomboly: „Zoznam správcov rozstrihali na jednotlivé dieliky, vložili do obálky a manuálne rukou jeden pásik z obálky vytiahli. Uvedené skutočnosti deklarovali v zázname, ktorý autorizovali všetky zúčastnené osoby,“ vysvetľuje P. Lazarov.

Ficov Deň otvorených dverí

Predseda Smeru-SD R. Fico už dlhodobo sľubuje, že sa z bytu L. Bašternáka odsťahuje. Niekoľko rokov hovoril, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Politika

Tagy Ladislav Bašternák, Robert Fico