Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôchodky budú nižšie. Začne sa to už o tri roky

Ústavné zastropovanie dôchodkového veku, ktoré nedávno schválili poslanci a stihol ho podpísať aj prezident, prinesie Slovákom a Slovenkám od štátu nižšie penzie.

23.04.2019, 05:14 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 48

Dôvod je jednoduchý: budú mať odpracovaných menej rokov, čo im Sociálna poisťovňa zohľadní pri výpočte doživotnej renty. Očakáva sa, že dĺžka života bude ďalej rásť. Preto si budú ľudia musieť vystačiť s nižšou mesačnou dávkou o niekoľko rokov dlhšie. Dôchodok sa navyše bude valorizovať už len o rast cien.

Dôchodkový strop poškodí aj verejné financie. Nezačne sa prejavovať až vo vzdialenej budúcnosti, ako vo verejnej diskusii často spomínali jeho obhajcovia. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť potvrdila, že následky bude cítiť už v roku 2022. Ženy s tromi a štyrmi deťmi mali totiž už o tri roky odchádzať do penzie vo veku viac ako 62,5 roka. Táto hodnota je po novom pre troj- a viacdetné ženy už stropom.

Neprehliadnite

S ústavným maximom dôchodkového veku tak bude musieť nový minister financií Ladislav Kamenický počítať pri zostavovaní rozpočtu už na budúci a ďalšie dva roky. Paradoxne, bol to práve on, kto sa ako jeden zo siedmich poslancov podpísal pod predložený návrh Smeru-SD. Okrem toho, že strop na penzijný vek vytvorí vo verejných financiách dlhodobo každoročnú dieru vo výške jedného percenta HDP, zníži penzie z prvého i druhého piliera.

V porovnaní s doterajším nastavením klesnú podľa rozpočtovej rady novopriznané dôchodky v roku 2067 až o desatinu, keďže dôchodcovia budú mať menej odpracovaných rokov. Treba navyše počítať aj s nižšími príjmami z odvodov a vyššími výdavkami na dôchodky. Ak by štát chcel vykompenzovať aj tieto dôsledky, museli by penzie podľa výpočtov poklesnúť až o 17 percent.

Robiť dlhšie alebo si sporiť

Dôchodky preto budú menšie. Tie z druhého piliera ešte výraznejšie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 48

Rubrika Téma

Tagy dôchodkový strop