Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dôchodky budú nižšie. Začne sa to už o tri roky

23.04.2019 | Michal Lehuta

Diskusia (48 reakcií) Pravidlá diskusie

23.04.2019 | Jaro Polakovič

Štefan Zelník: Prečo podporujem zastropovanie dôchodkov?

Kaníkovou dôchodkovou reformou z roku 2003 bol vek odchodu do dôchodku stanovený zvlášť pre mužov (60 rokov) a zvlášť pre ženy (podľa počtu detí bolo stanovené rozpätie od 53 rokov pre mnohonásobne matky až po 57 rokov pre bezdetné).

Kaníková reforma tzv. antidiskriminačná novela skokovo navýšila vek odchodu do dôchodku pre obe pohlavia na 62 rokov. Zákon o sociálnom zabezpečení spred roka 2004 bol postavený na solidarite. Kaníková dôchodková reforma sa riadila princípom zásluhovosti. Zmena spôsobu výpočtu dôchodku a zapracovanie prvku zásluhovosti prispeli k rozdielom medzi novo priznávanými dôchodkami, ale aj medzi dôchodcami, ktorí odišli do dôchodku pred rokom 2003 a po tomto roku.
V praxi to spôsobilo nespravodlivosť a diskrimináciu, keď napríklad dvom ľuďom s úplne rovnakým počtom odrobených rokov, rovnakým pracovným profilom, ktorí odišli na odpočinok hoci aj s rozdielom jediného dňa, bola priznaná penzia s rozdielom niekoľko tisíc vtedajších slovenských korún. Podľa nálezu Ústavného súdu SR došlo „Kaníkovou“ reformou k porušeniu základných ľudských práv. Po odchode ministra Kaníka sa v roku 2006 ujala riešenia krivdy ministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ-DS). V roku 2008 bola prijatá ďalšia novela zákona, ktorú predložila ministerka Viera Tomanová (SMER-SD). Ani jedna z prijatých noviel problém nevyriešila.

V roku 2012 prijala jednofarebná Ficova vláda novelu, ktorou zaviedla predlžovanie penzijného veku na úroveň 62 rokov automaticky, len v závislosti od strednej dĺžky dožitia. Od 1. januára 2017 sa tak vek odchodu do dôchodku každoročne a postupne predlžuje o určený počet dní v závislosti od dynamiky vývinu priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky. Prvý krát sa posunul minulý rok o 76 dní a tento rok sa posunie o ďalších 63 dní. Dôchodkový vek na príslušný kalendárny rok ustanovuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vždy do konca októbra predchádzajúceho kalendárneho roka. Zmena sa týka poistencov narodených po 31. decembri 1954. Výnimkou sú poistenci, ktorým sa zachováva znížený dôchodkový vek, to znamená ženy v závislosti od počtu vychovaných detí a poistenci v závislosti od získanej doby zamestnania v I. pracovnej kategórii alebo doby služby v I. alebo II. kategórii funkcií. Dnešní štyridsiatnici tak budú pravdepodobne odchádzať do penzie až vo veku 65 rokov a dnešní tridsiatnici až vo veku 67 a viac rokov.


Súčasná právna úprava zákona o sociálnom zabezpečení je nespravodlivá, keď jediným určujúcim faktorom predlžovania veku odchodu do dôchodku je len priemerná dĺžka života. Existuje však aj ďalší nemenej dôležitý faktor, ktorý by sa mal pri výpočte zohľadňovať. Slováci vo vyššom veku začínajú trpieť chorobami oveľa skôr ako iné národy. Kým na Malte, či vo Švédsku sa ľudia dožívajú v zdraví viac ako 73 rokov, tak Slováci sa v plnom zdraví dožívajú ledva 55 rokov (priemer EÚ je takmer 63 rokov). Priemerného päťdesiatročného Európana čaká ešte 13 rokov v zdraví, Švéda dokonca 23, Slováka len 5. V celkovom meraní Eurostatu (Healthy Life Years) sme sa umiestnili ako štvrtý najhorší u mužov a ženy boli na tom za rok 2014 tretie najhoršie.


Podľa výsledkov štúdie WHO patríme medzi najmenej zdravé krajiny na svete. Až 89 % predčasných úmrtí je zapríčinených civilizačnými chorobami. Kým v roku 1992 zomrelo na 100.000 obyvateľov na onkologické ochorenie 257 Slovákov v roku 2014 došlo k nárastu na 259. Horšie ako Slováci sú už na tom len Maďari. Smutné popredné miesta patria Slovákom aj v miere úmrtnosti na ischemickú chorobu srdca.

Slováci pracujú na nočné zmeny najviac v Únii. V priemere za celú úniu pracuje v noci len 6 percent zamestnancov, kým na Slovensku je to 16 percent. Zamestnanci v EÚ odpracujú v priemere 36,3 hodiny týždenne. Slováci odpracujú 39,8 hodiny týždenne. V porovnaní s priemerom EÚ odpracuje Slovák za svoj pracovný život o takmer tri pracovné roky viac oproti priemernému zamestnancovi EÚ.

Ďalším paradoxom je aj samotná priemerná dĺžka života. Kým priemerný vek Švéda je 82,3 rokov, tak priemerný vek Slováka je 76,7 roka (priemer OECD je 80,6). Alarmujúci je aj nárast počtu invalidných dôchodcov. Za posledných desať rokov vzrástol na Slovensku počet poberateľov invalidných dôchodkov o viac ako 40-tisíc. Môže za to najmä vyššia chorobnosť, životný štýl, pracovné prostredie, životné prostredie a sociálna situácia. Napriek tomu, že Slováci idú do penzie skôr ako priemer EÚ, tak v nej trávia zároveň aj menej času ako priemer a to je pre mňa neprijateľné. V tejto súvislosti podporujem zastropovanie odchodu do dôchodku až do času, pokiaľ sa na Slovensku výrazne nezvýši priemerný vek a najmä vek dožívania v plnom zdraví.

23.04.2019 | PaloK

+

23.04.2019 | dalen

Vynechal si dôležité slovíčko: zodpovednosť. Každý človek preberá plnú zodpovednosť za svoje finančné, fyzické a duševné zdravie. Slovami "pokiaľ sa na Slovensku nestane toto či tamto" sa ľudia tejto zodpovednosti vzdávajú v prospech niekoho, kto by mal ich problémy akože vyriešiť. To žiadny ústavný zákon nenahradí.

23.04.2019 | @@@

finančne ?....tak nech potom finančny system funguje v prospech ludi a nie v prospech finančnikov ....ked tu niekto tlači peniaze z ničho čo je to ?...je to oborvsky oj.b na ludoch tak tu sa o fiančnej zodpovendosti prenesene na jednotlivac neda povedať lebo prečo by si jedny peniaze mohli natlačiť a iny na nich tažko pracovať a ešte ich uspori zniči inflacia hajzlov čo si peniaze len vytlačia ....takže prestan kecať nezmysli a hadzať ťarchu z tych čo to sposobili na tych čo s tym nič nemaju :P

24.04.2019 | temp

hmm, tak to je pravda.
dookola clanky o tom, ako inflacia zerie ludom uspory, a nechavaju ich lezat na beznych uctoch a pod, prip. aj ak by ich mali na terminakoch - nepokryva to zdaleka inflaciu.
Vela ludi je z toho v strese, chcu s tym nieco robit ... a casto je vysledkom ze lepsie by spravili, keby to nechali na tych 0.5% terminovany vklad.
dalsi dopad tohto inflacneho tlaku - ti co na to maju, rychlo kupuju dalsiu nehnutelnost, ako investiciu, ktora im tu hodnotu uchova (a este aj zarobia). Tym padom totalny nedostatok bytov, ceny vyhnane do vysok, aj pre tych co chcu proste len taku zakladnu vec, ako byvat, nie investovat.

23.04.2019 | martin33

"Až 89 % predčasných úmrtí je zapríčinených civilizačnými chorobami."....sposobenych nezdravym zivotnym stylom - nezdrava strava, alkohol, fajcenie, nedostatok pohybu. Toto ziadna dochodkova reforma nevyriesi.
Pokial nebude vyplacanie dochodkov striktne zalozene na systeme kde sa vyplaca len presne tolko, co sa vyberie na odvodoch, system skrachuje. A nech si ludia kludne odchadzaju do dochodku aj v 50, ak dokazu vyzit z dochodku vo vyske 100 Eur mesacne.

23.04.2019 | @@@

no ano ale najprv chcem od tebe len jednu mali veci ....urči presne kto sa kolko dožije ?...nevieš to ?...ako to ?...chceš vypočitavať dôchodky na zaklade spravodlivosti ale ignoruješ najväčši problem dôchodkov a to že nikto nevie kto sa kolko dožije :P

23.04.2019 | Don Quijote

Zavináč, Ty vlastne o čom točíš? Pochopil si jeho argument, že dnešný 1. pilier bol zavedený v časoch, keď počet narodených vysoko prevyšoval počet úmrtí. To znamená, že veľké množstvo ľudí v produktívnom veku dokázalo zaplatiť dôchodky malému množstvu dôchodcov. V podstate ide o pyramídovú hru, ktorá v dnešnej dobe, keď sa znižuje pôrodnosť a zvyšuje priemerná dĺžka života nemôže fungovať.

23.04.2019 | @@@

a čo teraz chceš zaviesť povinnu eutanaziu ? :D :D ....

23.04.2019 | Don Quijote

Samozrejme, že nechcem zaviesť povinnú eutanaziu, ale riešením tohto problému nebude ani zastropovanie odchodu do dôchodku ústavným zákonom.

24.04.2019 | @@@

tak pridi z niečim lepši ...z niečom v prospech väčšiny ludi a nie len v prospech malej skupiny najčastejšie uradnikov ktory 40 rokov budu pracovať pre štat kde sa priliš nenarobia a v dôchodku si budu uživať dalšich 30 rokov lebo počas prace si zdravie neničili ako ostatny ludia ktory museli pracovať na ich urady mzdy a nakoniec aj dôchodky

23.04.2019 | martin33

Statistika veku priemerneho dozitia je etablovana disciplina - mam dvoch byvalych spoluziakov, ktori pracuju ako poistni matematici. Vek dozitia konkretneho jednotlivca sa statisticky urcit neda, ale priemerny ano. Vyska dochodku vychadza z toho priemerneho.

23.04.2019 | @@@

v roku 2018 bol priemerny vek zomreleho muža 69,33 roka ale stredna dlžka dožitia u umužov 73,7 roka ....prečo taki rozdiel ?....lebo media radi oblbuju ludi a tak si vyberaju to čo sa im hodi takže cely čas počuvame o nejakej strednej dlžke dožitia ako napriklad spomenuta 73,7 roka ale nikto už nepovie že je to len vypočet na zaklade nejakeho vzroca a ide len o pravdepodobnosť ale teraz zasadny pozor vypočet pre tych čo sa nardoili dnes ...je to paradox že media sa ohanaju tymito čislami ktore su vypočitane pre ludi ktory sa dnes narodili ale nie pre tych ktory maju dnes 40 alebo 50 rokov a podobne .....takže je lepšie pozerieť sa na štukrturu umrti ....a ta hovori to čo media nespominaju ale čo som už spomenul a to priemerny vek zomreleho muža v roku 2018 bol 69,33 roka .....dalšia vec je že takmer polovica mužov čo v roku 2018 zomrela sa nedožila ani 70 rokov ...oblbovanie medii že ludia žiju dlhšie a že v dôchodku žiju 19 či 23 rokov su tym padom nezmyselne v tomto pripade lebo aj muži odijdu dnes do dôchodku 62,5 roka ale takmer polovica sa nedožije 70 rokov čo tu potom riešime ????.......

ustavične ignorovanie tychto faktorov najmä od poj.banej RRZ ktorych tieto nasledny na ludi nezaujimaju lebo su to len arogantny a nafukany primitvy

23.04.2019 | IvanPe

Pan Polakovic, Zelnik,
Vasa teoria ma jeden hacik: to zastropovanie sa udialo formou ustavneho zakona a jeho zmena v casoch, ked bude pocet poberatelov starobneho dochodku dosahovat 50% volicstva, cize v dobe ked bude dochodkovy system stat najviac penazi, bude jeho zmena s pravdepodobnostou rovnajucou sa istote nerealna.
Uz teraz je toto volicstvo vysoko konzervativne vo vyzname snahy navratit svet do cias ked bolo “dobre” ... a demokraciu vyuziva k dosiahnutiu stanoveneho ciela.

23.04.2019 | PeterKN

Len doplním:
...a demokraciu využíva k dosiahnutiu svojho stanoveného ciela.

23.04.2019 | mánička

1. Ľudia budú mať odpracovaných menej rokov do dôchodku?
To nie je pravda. Pravdou je, že po dosiahnutí dôchodkového stropu sa im už ďalej nebude PREDLŽOVAŤ pracovný život, ale nie je pravdou, že sa bude skracovať.

2. Priemerný vek Slováka 76,7 roka - dnes sa takéhoto veku dožívajú muži, ktorí odchádzali do dôchodku ako 60-roční a ženy, ktoré išli do dôchodku 53-57-ročné. Dnes väčšina odchádza z práce po 60-rokoch a nie je štatisticky spracované - nemáme to odžité - koľko rokov sa dožijú títo ľudia.

23.04.2019 | Roman Kanala

To sú prosím pekne frúzické argumenty žltých viest. Spravodlivosť patrí do ríše rozprávok. Realita nepustí: kto to zaplatí? Nižšie dôchodky.

23.04.2019 | mánička

Ktoré z mojich tvrdení nie je pravdivé?
Nikdy nepracovalo viac ľudí na Slovensku ako dnes a nezamestnanosť môže ešte stále klesať. Najbližšie ročníky, ktoré budú odchádzať do dôchodku, sú nižšie, ako ten aktuálny. Nevieme presne, koľko rokov sa dožijú ženy, ktoré pôjdu do dôchodku ako 62-ročné, ale je veľmi pravdepodobné, že menej, ako tie, ktoré išli do penzie v priemere ako 55-ročné. Aj v prípade, že by sa tieto ženy - zázrakom - dožili rovnakého veku, pracovali by o 7 rokov dlhšie a dôchodok by brali o 7 rokov menej. Matematika nepustí!

23.04.2019 | Roman Kanala

Máte úplnú pravdu. Až na jeden malý detail. Štatistiky životnosti sú tie najviac sledované dáta už od stredoveku, keď začali existovať vo forme cirkevných záznamov narodení, krstov, sobášov a pohrebov. Spolu s daňovou štatistikou sú i dnes najviac zbieranými, ošetrovanými, skúmanými, využívanými dátami. Demografické projekcie sa v čase menia pomaly, lebo pravdepodobnosť morovej epidémie či vojny, ktorá zmaže tretinu populácie, je malá. Extrapolácie veku dožitia sú tak pomerne presné.

Ja len, že to niekto zaplatiť musí a nebudú to ani Marťania, ani Žilina. Zaplatíte to všetci. Ak budete prejedať väčší koláč, ako ten napečený, tak to bude fungovať pár rokov a potom to všetko spadne.

Riešením by bola dôsledná odluka štátu od dôchodkového systému a jeho totálna transparentnosť. Poisťovne zvláštne inštitúcie spravované fundáciou, nie štátnymi úradníkmi, a silno kontrolované. Všetky účty aktualizované na webe, aby tam smeráci nemohli kradnúť. Ak si štát môže vziať tu a tam, tak to určite bude robiť, ako starý Glváč, ktorý arizoval a jeho kalibašter vnuk ficuje. Alebo Široký cez diaľnice. Alebo Jachty & Tunely cez mýto.

23.04.2019 | mánička

V r. 2017 bolo vo veku 65+ na Slovensku 844 tis. dôchodcov, v ČR, ktorá má skoro dvojnásobok obyvateľov, vo veku 65+ bolo 2 mil. dôchodcov. Myslím, že v čase dosiahnutia dôchodkového stropu 64 rokov už budeme mať ostudu v celej EU že naši dôchodcovia si užijú dôchodok najmenej!

Demografia dnes ukazuje, že v tých najpočetnejších rokoch "Husákových detí" okolo 40 r. sa počet žien nepribližuje mužom, ale naopak, rastie! Žien sa narodilo približne o 1 500 - 2 000 menej ako mužov, ale dnes ich je o 2 500 - 3 000 menej ako mužov! Ženy v najpočetnejších ročníkoch zomierajú viac ako muži, ale toto nikoho nezaujíma....

23.04.2019 | mánička

opravujem - počet žien oproti mužom klesá...

23.04.2019 | IvanPe

Manicka:
Tie cisla bohuzial nezodpovedaju realite.
Tu je kompletna analyza aj s dopadmi: https://www.rozpoct...

23.04.2019 | @@@

važne ty veriš RRZ tak podla teba na slovemsku sa muži dožiju v dôchodku 19 rokov ....hmmm ako potom je možne že v roku 2018 až takmer polovica mužov zo zomrelych sa nedožila 70rokov ....ked mame dnes 62,5 roka odchod do dôchodku tak by sa mali doživať 81,5 roka ale podla čisel z roku 2018 len 27% zo zomrelych mužov malo viac ako 80 rokov ?....takže koko RRZ oj.buje ????

dokedy sa ludia nechaju oj.bavať RRZ ?? ....su tam len arogantny namyslenci ktory pracuju pre bohatych ludi firmy a manažerov na oj.bavanie bežnych a chudobnych ludi

23.04.2019 | martin33

To nemusi byt sposobene zomieranim zien ale ich odchodom do zahranicia. Je vyssia pravdepodobnost, ze zena si najde za manzela (bohatsieho) cudzinca a odstahuje sa k nemu ako naopak. 2 moje spoluziacky zo SS (z generacie Husakovych deti) sa vydali do zahranicia.

23.04.2019 | Brano L.

Najhoršie je, keď si niektorí tu myslia, že môžu "pľuť proti vetru". Tak to je s takými, ktorí spochybňujú akúkoľvek štatistiku. Škoda, že mánička sa nič nenaučil s tej štatistiky a tej matematiky, ktorou sa oháňa...

23.04.2019 | @@@

napiš ako sa kradne v dôchodkovom system myslim v prvom pilieri o tom druhom každy dobre vie ako odtekaju peniaze preč od sporitelov :D

23.04.2019 | @@@

napiš ako sa kradne v dôchodkovom system myslim v prvom pilieri o tom druhom každy dobre vie ako odtekaju peniaze preč od sporitelov :D

24.04.2019 | Vlasko

Zase si raz zabil - v druhom praveze pekne vidim kolko mam a kde.
V prvom viem velke nic. A to este vsetky prebytkove odvody dotuju dochodcov.
Socialna poistovna je cisty tunel a pyramida. Vy komanci to mate totalne pomylene

23.04.2019 | @@@

kto to zplati ?....na starobne dôchodky dnes ide 5,6 mld eur ročne ...celkove vydavky štatu na tento rok su naplanovane až na 37 mld eur ročne ....maš pocit že štat nema kde šetriť ?...ma ale nechce radšej tisicky uradnikov z vysokym platom a nasledne aj z vysokmy dôchodkom aj ked ich skutočna pridana hodnota je nula .....tam su rezervy a aj priestor nato aby si mal na dôchodky .....8 mld eur dnes ide na mzdy všetkych štatnych zamestnnacov to je viac ako na starobne dôchodky ale ešte som nepočul aby nebolo na ich mzdy alebo odmeny bonusy a ine vyhody a to ti ludia isto nemaju priemernu mzdu 440 eur ako su priemerne dôchodky ....takže ako je to možne že na to štat ma a politici sa predbiehaju v tom kto im da viac ale na dôchodcov by všetci radi šetrili .....

23.04.2019 | @@@

priemerny vek ....stredna dlžka dožitia 76,7 roka je vypočitane pre ludi ktory sa dnes rodia nie pre ludi ktory dnes už maju 40 alebo 50 rokov tym padom media aj RRZ oj.buju ustavične ludi s tymito klamstvami .....priemerny vek zomreleho muža v roku 2018 bol 69,33 roka pričom takmer polovica mužov čo v tom roku zomrela sa nedožila ani 70 rokov ...všetci toto ignoruju robia to umyselne lebo si zo štatisticky vytahuju len veci ktore sa im hodia

23.04.2019 | @@@

problem s financovanim nie je problemom .....prva vec je že zastropovanie dôchdkoveho vek nie je problem lebo ludia možu pracovať aj po dovršeni danenho veku takže vyskakovanie niektorych organizacii najmä RRZ je nezmyselne .....lebo ak štat nastavi veci tak aby podporoval pracu ludi aj po dvršeni 64 rokov nebude to robiť žiaden problem .....

24.04.2019 | FeroImrecze

Veľa dôchodcov pracuje aj po dovŕšení dôchodkového veku, preto riešením je motivovať týchto ľudí aby sa im pracovať ďalej oplatilo. Najlepšie je, že dnes tu ekonómovia predpovedajú dozitie dnes narodených deti, alebo dnešných 30-nikov ci 40- nikom. Smejem sa hlasno keď v archíve čítam predpovede ekonómov z roku 1988 na roky okolo roku 2020 co bolo pred cca 30 rokmi. Nezostal z toho kameň na kameni. V nicom.

23.04.2019 | @@@

v pripade dôchodkov ide skôr o to že tu su ludia ktory chcu zas len nahrabať peniaze tym najbohatšim ...ak by sa vek odchodu do dôchodku nezastropoval doplatili by na to najmä ti najchudobnejši lebo podla rôznych študii aj zo zahraničia sa prave ludia z najnižšim prijmom doživaju najmenej preto zvyšovanie odchodu do dôchodku postihne najmä ich ...doplatia nato len preto aby bohatši dôchodocovia dostali vyššie dôchodky na ich ukor ....ved už teraz na to doplacaju a prečo to nikomu neprekaža ked na to dnes doplacaju ?....lebo tito ludia o tom nevedia a ti bohaty tym to vyhovuje že ti ostatny o tom ani netušia a takto ich možu pekne zas len oj.bať :D

23.04.2019 | Roman Kanala

A propos, na Africku po africky sa spoliehajú na piaty pilier. Narobia kŕdeľ decák s tým, že ich majú na staré kolená živiť. Obvykle to dopadne inak. Podobne aj na Indicku po indicky.

24.04.2019 | IvanPe

Ta parabola je hyperbolou a mnohodetstvo je strategiou genov ako reakcia na vysoku umrtnost. Problem tej strategie je moderna medicina alebo ekonomicka migracia.

24.04.2019 | oko

a tak to len pred par generaciami bolo na slovensku po slovensky a vo svajci po svajciarsky.
tak by som to tu prilis nevytahoval.

24.04.2019 | Marián Medvecký

najhoršie je že niekto má dôchodok už v 45 ke a niekto v 64 ke a výška je rôzna vo Švédsku majú všetci rovnaké podmienky.

24.04.2019 | Vauban

Dajme si krasny (realny) priklad z jedneho amerického mesta v cca 60tych rokoch. Prisiel politik, ktory hlasal super dochodky pre zamestnancov mesta ak ho budu volit. Super, masova kampan, garantovany dôchodok, proste parada. Vsetkym tym hasicom, policajtom, uradnikom a inym slubil uzasne penzie na styl "odpracuj 20-30 rokov a do konca zivota budes valorizovane dostavat tolko, kolko si zarabal". Volili ho aj bezni obcania, ktori si dôchodok cely zivot financne riesili samostatne. Bolo to super, lebo tie výdavky mali prist az niekedy v buducnosti ked uz budeme pomaly lietat na mars a roboti za nas vsetko spravia. No ako to vyzera v sucasnosti? Ti mestski zamestnanci si samozrejme nedokazali nasetrit dostatok penazi v mestskom dochodkovom fonde aby mohli dostavat taky honosny dôchodok do smrti, povodne sa totiz pocitalo s poberanim dochodku mozno 5-10 rokov, nie 20. Volici, ktori si riesia dôchodok z vlastného uz nie su dalej ochotni platit tuto egoisticku nenazranost starsich obyvatelov mesta a odmietaju to dalej dotovat z mestských penazi. Dochodcovia sa v minulosti nechali opit rozkom, politici si nakradli v keši a zabezpecili sa, dochodci namiesto vyssich platov vtedy na ruku uprednostnili dochodkovy sen v pyramidovej hre. Sucasne vedenie mesta dalo dochodcom na vyber: bud budu suhlasit so znizenim dochodkov o 70% alebo mesto vyhlasi bankrot a naroky dochodcov budu zmazane kompletne (staci si dat do googla "US cities cutting pensions", je to bezne diskutovana tema ci uz v new york times alebo wall street journal, len u nas nic samozrejme).

Najvacsi problem tohto je, ze ti mestski zamestnanci by si aj dokazali nasetrit na slusny dôchodok aj bez tejto dochodkovej pyramidovej hry, lenze sadli na lep nereálnemu snu, z vlastného si dalej nesetrili a vsetky uspory doslova prezrali a mentalne sa nastavili na kralovsky dôchodok, ktory teraz nebudu mat. Je to velmi podobna paralela aj z nasej historie, len ludom sa to akosi nepaci pocuvat (proste nanutili takuto pyramidu celej spolocnosti aj ked bolo od zaciatku jasne, ze priestorovo a fyzicky nie je realne aby kazdeho jednotlivca na dochodku dotovali dve deti, to pochopi aj skolkar ked mu date ulohu davat do kyblika neustale dvojnasobny pocet hraciek...aj on pochopi, ze to do toho kyblika nemoze rvat donekonecna). Otazka teraz je, ci je moralne nutit mladsie generacie aby platili za chybne kroky starsich generacii? Nie, nie je a nie je to ani spravodlive. Je to do neba volajuci egoizmus nasich rodicov a starych rodicov.

24.04.2019 | Martinoid

Lenze u nas nieje prvy pilier sporenie, ale poistenie. A druhy pilier je len vykradanie prvého. Ked

24.04.2019 | Martinoid

Ked niekto zomrie do roka od zacatia poberania penzie DSS si tie penize necha.

24.04.2019 | Vlasko

Dss si nenecha nic. Lebo DSS nevyplaca dochodok :-) Dalsi expert na dochodky.
Btw. kolko z toho co si odviedol do Socialne Poistovne ti ostane ak zomries rok od zacatia poberania dochodku ?

24.04.2019 | @@@

to je nezmysel čo pišeš...napiš rovno že dôchodcovia maju pdostupiť povinnu eutanaziu aby sa ušetrilo ....

je to nezmysel lebo ak keyb si dnes posunul dôchodkovy vek na 90 rokov tak tie ušetrene peniaze by bežny ludia a zamestnanci aj tak neuvideli a skončili by v rukach tych najbohatšich ludi a firiem ....takže nakoniec by z toho ludia nič nemali

toto je ukažka len iodrbavania ludi lebo dnes na starobne dôchodky ide 5,6 mld eur na slovensku ale celkove vydavky su až 34 mld eur čiže je priestor v štate na šetrenie ale to šetrenie nikto nechce robiť lebo politici chcu šetriť na dôchodkoch a tym padom viac davať svojim ludom čiže zas sa to nebude tykať tych bežnych ludi zamestnnacov ktory z toho nič nebudu mať takže to bude na ich ukor .....paradoxom je že politici vždy nemaju peniaze na dôchodky ale na vyššie mzdy pre štatnych uradnikov alebo zamestnancov na to maju a často im zvyšuju aj neprimerane mzdy alebo davaju odmeny bonusy a aine vyhody ktore maju uradnici a to nehovoril o nezmyselne vytvorenych uradnickych postoch kde sa minaju peniaze to akosi nikomu neprekaža lebo všetci by chceli len šetriť na dôchodokoch a ked nakonec by sme tie dôchodky stlačili aj na 0 eur vysledok by bol že politikom by zas bolo malo a zas by od ludi požadovali viac lebo potrebuju svojim ludom dať viac ...takže vždy na to doplacaju prave ti bežny a chudobny ludia aby sa ti nahore viac nabalovali na ich ukor .....

takže toto je len oblbovanie ludi lebo štat nikdy nehovoril o tom žeby nemal na platy uradnikov a štatnych zamestnancov alebo na ine štatne nezmyselnosti ale stale opakuje že nema na starobne dôchodky ktore tvoria 5,6 mld eur z 34 mld eur balika

24.04.2019 | Brano L.

Presne je to tak.
Aj moje nemenované kolegyne tiež sa rozhojňujú, ako je to nespravodlivé ísť tak neskoro do dôchodku.
S takými ľudmi sa ani nedá reálne diskutovať, oni sú tak presvedčení o svetlejších zajtrajškoch, že na nich nič neplatí, len ten bankrot....

24.04.2019 | sano b

ale prd, pan lehuta...

24.04.2019 | tono.hajduk

nuz ..

24.04.2019 | Európan

Obsah článku je zavádzajúci.

Stručne:

- mali by vyšší dôchodok, keby robili dlhšie..
- ale že nebudú, tak nebudú mať vyšší.
- to je to zníženie?

24.04.2019 | Európan

Obsah článku je zavádzajúci.

Stručne:

- mali by vyšší dôchodok, keby robili dlhšie..
- ale že nebudú, tak nebudú mať vyšší.
- to je to zníženie?

25.04.2019 | prasiatko_sk

Ak krajina prosperuje a má bohatých obyvateľov, nie je dosť možné, aby jej dôchodkový systém išiel do krachu, nej je akýkoľvek, a môže byť aj priebežný. Bohatstvo možno vždy zdaniť a priebežný systém doplňať. Mzdy sú u nás stále nízke, takže priestor na rast bohatstva je u nás veľký. Kvalitná krajina pre život znamená aj bohatých prisťahovalcov, ktorých tiež možno zdaniť. Obchod s nehnuteľnosťami napríklad tiež. Dám vám radu, nepočúvajte politikov, ktorí vás strašia (Sulík), ale počúvajte politikov, ktorí z vás chcú urobiť prosperujúci národ. Voľte si len vzdelaných ľudí bez ohľadu na ich politické tričko, lebo takí politici budú klásť dôraz na kvalitu vzdelávacieho systému, čo je nevyhnutnou podmienkou prosperity a teda aj vysokých dôchodkov.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.