Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elixír úspešného podnikania v právnych službách

16.04.2019, 13:37 | Martin Magál a Renátus Kollár

Ponúkaná voľnosť je rovnako vábna ako zaväzujúca.

 • Tlačiť
 • 0

Máme písať o osvedčených témach a riskovať, že tým len podporíme stereotyp vnímania práce advokáta? Ísť do tém ako najvýznamnejšie transakcie, portfólio významných klientov či objem investícií v transakciách? Alebo sa skúsime ponoriť trocha hlbšie? Napríklad zamyslením sa nad tým, čí existuje niečo ako tajomný elixír zaručujúci úspech v podnikaní v právnych službách? Blížiace sa oslavy 20. výročia pôsobenia Allen & Overy na slovenskom trhu priklonili misky váh na stranu druhej, menej ortodoxnej témy.

Na úvod musíme priznať, že aj napriek spomínanému dovŕšeniu nášho okrúhleho výročia správnu odpoveď stále len tušíme. Hoci je na intuitívnej úrovni jasná a presvedčivá, presne artikulovať a intelektuálne vyhodnotiť sa nedá. Predpokladáme však, že aj napriek tomuto „disclaimeru“ (každý text od právnika vyžaduje disclaimer) čitateľ stále očakáva odhalenie prevratného a extrémne sofistikovaného tajomstva úspechu. Naša skúsenosť však vedie k paradoxne zemitým, často prehliadaným a takmer až fádnym „ingredienciám“. Sú nimi ľudia, ich vzťahy a kvalita komunikácie.

Právne poradenstvo je služba poskytovaná ľuďmi v prospech iných ľudí. No nie vždy je ponúkaná s „ľudským prístupom“. Obzvlášť v čase honby za zvyšovaním efektivity a produktivity, keď trendy ako digitalizácia, automatizácia a nástup umelej inteligencie dominujú korporátnemu svetu. Veríme, že budúcnosť bude patriť takým právnickým kanceláriám, ktoré na jednej strane zvládnu tieto výzvy za pomoci vysokých finančných a časových investícií do know-how v spojení s hrubou výpočtovou silou. Ale súčasne nezanedbajú investíciu do druhej strany tejto novodobej rovnice. A tou je príslovečný „ľudský prvok“ a jeho každodenný prejav v živote organizácie či už dovnútra alebo smerom von.

Úspešnosť ľudského faktora je podmienená autentickými a nefalšovanými vzťahmi. Svet právnickej kancelárie sa môže zvonku javiť ako výrazne hierarchický, s jasne definovanými formálnymi rolami a postupným rozdeľovaním frčiek na náplecníkoch korporátnych uniforiem právnikov. Skutočná výzva spočíva v tom, ako táto platforma funguje v oblasti neformálnych vzťahov definovaných každodennými situáciami. To, ako starší advokát odovzdáva skúsenosti mladším kolegom a ako sa právnici delia o vedomosti či kontakty. A tiež ako partner komunikuje o príprave dokumentu s asistentkou, ako advokát rieši nefungujúci systém s IT-čkárom či ako spolupracuje recepčná s marketingovým oddelením. Práve v takýchto situáciách sa prejavuje vnútorná sila zrelého pracovného vzťahu a skutočná hodnota ľudskej interakcie.

Pero, papier a právnik išli vždy dokopy. Komunikácia právnika je tradične písomná a formálna, spútaná pravidlami logiky a zbavená emócií. V tejto definícii však stále chýba spomínaná druha strana rovnice, a tou je kvalita komunikácie. „Small talk“ pri kávovare alebo skupinové obedy za dlhým stolom v kuchynskej časti kancelárie sú nedoceneným nástrojom korporátnej psychohygieny. Ak sú navyše v duchu otvorenej, priamej a bezprostrednej komunikácie s možnosťou neformálne otvoriť akúkoľvek tému a naznačiť spätnú väzbu, len máločo prepadne nepovšimnuté cez filter korporátneho podvedomia.

Komunikácia na princípoch, že žiaden názor nie je zlý, funguje aj smerom ku klientovi. Ak si advokát a klient dokážu konštruktívne vymieňať myšlienky a názory o zamýšľanom projekte, búrajú tým stereotyp čierno-bielych záverov a mentálneho nastavenia, že právnik musí mať na všetko vždy odpoveď. A práve tak vzniká skutočné partnerstvo.

A čo záverom? Ak aj naša triáda „ľudia, ich vzťahy a kvalita komunikácie“ nie je presným receptom na zostavenie tajomného elixíru úspechu právnika, pre nás je minimálne neopomenuteľnou ingredienciou toho, čo do takého zázračného nápoja za každých okolností patrí.

Martin Magál a Renátus Kollár
partneri Allen & Overy Bratislava

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Právo a advokácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.