Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Farmaceuti opäť zlyhali, stále nedorástli na Alzheimera

Desiatky rokov výskumu sprevádzané miliardovými investíciami, no stále žiadny účinný liek. Svetové vedecké kapacity sa zatiaľ márne pokúšajú odhaliť príčinu a efektívnu zbraň proti Alzheimerovej chorobe, ktorou trpí približne päťdesiat miliónov ľudí po celom svete.

19.04.2019, 17:00 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Farmaceutické koncerny a biotechnologické firmy si už vylámali zuby na stovkách experimentálnych prípravkov. Najnovšie stroskotal pokus americkej firmy Biogen v spolupráci s japonským partnerom Eisai.

V marci oznámili, že na základe výsledkov analýzy nezávislých expertov končia s testovaním nádejného liečiva aducanumab. Akcie oboch spoločností reagovali prudkým poklesom. Skrotiť tajomnú chorobu mozgu sa snaží množstvo ďalších konkurentov, želiezko v ohni má aj slovenská veda.

Spláchnuté milióny

Ľudský mozog je pre vedecké kapacity akousi čiernou skrinkou. Biogen a Eisai sa pri pokuse o liečenie Alzheimerovej choroby vybrali v brandži rozšírenou cestou proteínu beta amyloid, ktorý vytvára u ľudí trpiacich najčastejšou formou demencie zhluky na mozgu.

Neprehliadnite

Časť vedcov pracuje s predpokladom, že pokiaľ nájdu liek, ktorý dokáže odstrániť tieto nánosy, môžu degeneratívne ochorenie mozgu zastaviť. Doteraz však nie je známe, či je beta amyloid jeho príčinou. A nenašla sa ani žiadna iná.

Neúspešne bojovali s Alzheimerom už firmy AstraZeneca, Roche či Johnson & Johnson 

Výskum lieku na Alzheimera si vyžaduje nemalé výdavky. Podľa agentúry Bloomberg investovali Biogen a Eisai do vývoja aducanumabu len za posledné tri roky viac ako 830 miliónov dolárov. Keď Biogen oznámil, že končí s vývojom liečiva v pokročilej tretej fáze testovania, jeho akcie sa zosunuli o zhruba tridsať percent.

Bol to ich najväčší

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Mario Hoffmann, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)