Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z denníka budúceho polyglota: Ponorte sa do jazyka naplno

20.04.2019, 19:14 | Simona Borovská

Názor | Kto z nás si zo školy pamätá nemčinu? Veľa ľudí si nepamätá ani len angličtinu, nieto ešte druhý jazyk. Z mojich štyroch rokov „drvenia sa“ slovíčok a členov určite zostalo minimum, ak vôbec niečo okrem základného pozdravu. Na druhej strane, angličtina mi pomaly nahrádza rodný jazyk. V čom je rozdiel?

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika

Použi rozum

V prvom rade, pokiaľ som dokázala z nemeckej päťminútovky dostať jednotku, vehementne som odmietala vynaložiť akékoľvek úsilie navyše.

Po druhé, už to bude pár rokov, čo som naposledy videla iný nemecký text ako reklamu pri rakúskej diaľnici. Angličtina je úplne iný prípad a základný rozdiel urobilo to, že do tohto jazyka som sa naplno ponorila.

Tým ponorením myslím to, že som z angličtiny spravila súčasť svojho každodenného života. Pri raňajkách si prečítam New York Times, v autobuse počúvam podcasty, anglickú sekciu v Martinuse som si viac než obľúbila a o dabovaných filmoch už ani neuvažujem.

Neprehliadnite

Stojí ma to zanedbateľné úsilie oproti serióznemu učeniu sa gramatiky, no efekt sa už zanedbať nedá. Jazyk perfektne ovládam a vďaka jeho neustálemu prísunu si ho aj udržujem.

Prečo je obklopenie sa jazykom také účinné? Hovorí sa, že jazyk by sa mal študovať po troche každý deň. Kúsok po kúsku sa nám vrýva do mozgu, usídľuje sa v našom vedomí a my začíname v tom jazyku myslieť.

Aj keď máme len v pozadí zapnutú španielsku hudbu alebo dánske správy, podvedome k nám slová prenikajú a my sa učíme rytmus jazyka, prízvuk, občas sa na nás prilepí fráza alebo predložka a my sme prekvapení, čo potom len tak vyťahujeme z hĺbky mysle.

Cudzí jazyk by sa mal študovať po troche každý deň

Tiež začneme rozumieť cudzincom, ktorí hovoria svojím materinským jazykom. Najprv budeme možno spokojní, keď zachytíme pozdrav, ale postupne sa cudzia reč stane zrozumiteľnejšou.

Naplno sa ponoriť do jazyka a obklopiť sa ním nebolo nikdy ľahšie ako teraz. Otvárajú sa nám nespočetné možnosti. Čas v aute a autobuse môžeme vyplniť podcastmi, na Netflixe si môžeme vyhľadať filmy a seriály zo svojej „cieľovej“ krajiny a k nim aj titulky a už tradičným zdrojom sú knihy.

Na začiatok je najlepšie pustiť sa do kníh pre deti alebo pre študentov jazyka. Náš cieľ je uložiť si nové slovíčka do pamäti. Čo je na to lepšie, než počúvať hudbu, naučiť sa slová pesničky a nechať si ju v hlave donekonečna hrať?

Okrem toho väčšina štátnych televízií ponúka správy a často aj vlastné seriály na oficiálnej stránke celkom zadarmo, a ak máme šťastie, aj s titulkami. Takže nám už nič nestojí v ceste za plynulosťou.

Autorka študuje na Gymnáziu J. Hronca v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 2

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, školstvo, stĺpček Použi rozum, vzdelávanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.