Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemocnice čakajú zmeny (krátke správy)

17.04.2019, 09:14 | Michal Lehuta | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Premiér Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská predstavili návrh zmien pre nemocnice. Zdravotné poisťovne s nimi budú uzatvárať zmluvy na základe vopred daných kvalitatívnych kritérií. Zástupcovia vlády tak pacientom sľubujú bezpečnejšiu zdravotnú starostlivosť a zdravotníkom lepšie pracovné podmienky. V porovnaní so zahraničím majú slovenské nemocnice napríklad mnoho akútnych lôžok, ktoré sú málo využívané, ale Slováci na nich trávia dlhý čas. Paradoxne to neznamená kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. V porovnaní s krajinami západnej Európy je na Slovensku tiež až 2,5-násobne viac zbytočných úmrtí. Zmeny majú smerovať k znižovaniu tohto počtu. Okrem toho má o 18 percent stúpnuť počet hospitalizácií. Plány ministerstva stoja na troch pilieroch: nanovo sa zadefinuje verejná minimálna sieť a dostupnosť, typológia zariadení aj jednotné kritériá kvality. Zákon bude vyžadovať, aby bolo zazmluvnených aspoň 32 lokálnych nemocníc s dojazdom do pol hodiny. Ďalej sa počíta so šiestimi regionálnymi nemocnicami, ktoré budú pacientom dostupné do hodiny. Štyri národné nemocnice, teda špecializované ústavy, majú mať dostupnosť do dvoch hodín. Tiež detské nemocnice a dve zariadenia v hlavnom meste. Novinkou bude typologické rozdelenie nemocníc. Po novom budú lokálne nemocnice zabezpečovať najmä akútnu zdravotnú starostlivosť. V regionálnych bude centralizovaná komplexnejšia liečba. Starostlivosť na najvyššej úrovni a rozsahu bude v národných nemocniciach. Špecializácie s rovnakým zameraním sa budú sústreďovať v takzvaných kompetenčných centrách.

Zdroj: Trend.sk

Benzina sa vracia na Slovensko

Česká sieť čerpacích staníc Benzina sa po pätnástich rokoch vracia na slovenský trh. Prvú čerpačku otvorila po rekonštrukcii a prevzatí od pôvodného prevádzkovateľa v Malackách. Maloobchodný reťazec z petrochemického holdingu Unipetrol plánuje pod Tatrami ďalej expandovať, do konca roka by sa mohol rozšíriť na desiatku čerpacích staníc. „Sme presvedčení, že sa staneme na slovenskom trhu jedným z významných hráčov,“ hovorí Tomasz Wiatrak z vedenia Unipetrolu. Benzina je českým lídrom v počte čerpačiek, má ich vyše štyristo a objemom predaja palív ovláda zhruba štvrtinu trhu.

V USA vzniká ropný gigant

Americký ropný koncern Chevron prevezme domáceho konkurenta Anadarko Petroleum za tridsaťtri miliárd dolárov (30 miliárd eur) v hotovosti a akciách. Ponuka šesťdesiatpäť dolárov za jednu akciu preberanej firmy je o dve pätiny vyššia než zatváracia cena na burze pred oznámením obchodu. Podľa agentúry Reuters ide o najväčšie spojenie podnikov v ropnom priemysle od roku 2016, keď spoločnosť Royal Dutch Shell kúpila rivala BG Group. Akvizícia posilní aktivity Chevronu v Mexickom zálive a juhozápadnom Texase. Schváliť ju musia ešte akcionári a regulačné úrady. Dokončenie transakcie sa predpokladá v druhej polovici roka.

Zdroj: TASR

Policajným prezidentom sa stal Lučanský

Ministerka vnútra Denisa Saková (nominantka Smeru--SD) vymenovala za nového policajného prezidenta jej dočasného šéfa Milana Lučanského. Hlasovalo zaňho všetkých sedem členov brannobezpečnostného výboru parlamentu. Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) však výber nového šéfa policajtov označila za frašku. Strana Sloboda a Solidarita rozhodnutie rešpektuje a želá si, aby vymenovanie po čase ocenilo čo najviac ľudí. Prioritou M. Lučanského na staronovom poste má byť stabilizácia polície a zvýšenie jej dôveryhodnosti. Chce tiež prijať systém kariérneho postupu a do polície chce pre nárast počítačovej kriminality a technický pokrok prilákať najmä odborníkov a mladých ľudí.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.