Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nespoliehať sa na štát už nie je iba klišé

23.04.2019, 07:14 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Názor | Smer-SD má svojský vkus na ministrov financií. Keď ešte nedávno na tento post zvažoval bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho, bol to človek, ktorý zo svojej funkcie odišiel po colnom škandále za 300 miliónov eur. Aktuálny nominant strany na post šéfa rezortu Ladislav Kamenický má zasa iné „zásluhy“. Je jedným z predkladateľov ústavného návrhu stropu na penzijný vek, ktorý nedávno schválil parlament. Pomohol tak rozbiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií a zároveň znížiť ľuďom dôchodky. Ako sa hovorí, dve muchy jednou ranou.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

Michal Lehuta komentar foto

Penzie z prvého piliera kvôli stropu podľa rozpočtovej rady do päťdesiatich rokov klesnú až o desatinu. Dôchodky z 2. piliera sa znížia ešte výraznejšie, keďže ľudia budú do systému prispievať kratšie a poberať z neho dlhšie bez možnosti vytvárania deficitu. Verejné financie sa zároveň budú musieť vyrovnať s dodatočnou dlhodobou dierou v každoročnej výške jedného percenta HDP (dnes 900 miliónov eur).

Osobitný problém budú mať živnostníci a iné slobodné povolania, ktorí neplatia žiadne či len minimálne sociálne odvody. Pre informáciu: na minimálny dôchodok vo výške 279 eur mesačne musia minimálne odvody odvádzať 30 rokov, inak naň nemajú nárok.

Neprehliadnite

„Tu už nikto nič negarantuje“, hodilo by sa zhodnotiť podľa vzoru známej reklamy.

Politici sú pre vidinu preferencií ochotní schváliť naozaj všetko 

V slovenskom dôchodkovom systéme to po ostatnom nájazde populistov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.