Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odvod pre reťazce sa skončil fiaskom. Skôr, než sa rozbehol

Najprv to vyzeralo ako plané strašenie, potom prišla reálna dráma a nakoniec sa celá vec obrátila na frašku.

22.04.2019, 12:07 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Reč je o špeciálnom odvode pre reťazce, ktorý parlament anuloval skôr, než štát stihol na ňom vybrať čo i len jedno euro. Odvod zhasol ako sviečka len dva dni po tom, čo ho predbežným opatrením zastavila Európska komisia. Je až komické, že návrh na zrušenie opatrenia expresne „presadili“ poslanci Slovenskej národnej strany (SNS), z ktorých dielne aj vyšlo.

Celý proces od predstavenia zákona až po jeho zrušenie je ukážkovým príkladom toho, ako sa nemá pristupovať k tvorbe legislatívnych pravidiel. Odvod bol od začiatku spochybňovaný a zjavne tiež v rozpore s európskym právom. Národniari sa ním pokúsili nahnať politické body, no nakoniec akurát tak utrpeli hanbu. Politickí súperi si teraz navyše môžu doberať predsedu SNS A. Danka, že zariadil Slovákom zdraženie potravín.

Neprehliadnite

Bez diskusie

Celé sa to začalo bez väčšieho rozruchu. Do programu vlády v roku 2016 sa dostala zmienka o tom, že zváži zavedenie osobitného odvodu pre veľké obchodné systémy. Agendu presadzovala SNS, ktorá má pod kontrolou ministerstvo pôdohospodárstva. Vyše dvoch rokov bolo ticho.

Obchodné reťazce rozpracovali projekty na podporu slovenských dodávateľov potravín za asistencie rezortu a ministerka Gabriela Matečná ich dokonca za túto aktivitu verejne pochválila. Neobvykle idylické vzťahy sa zakrátko skončili, keď A. Danko vyrukoval s návrhom odvodu pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z celkového obratu. Mal začať platiť od januára tohto roka a z vyzbieraných peňazí sa mali podporiť domáci potravinári a poľnohospodári.

Národniari posunuli odvod pre reťazce priamo do parlamentu ako návrh skupiny poslancov. Vyhli sa nielen debate s dotknutými obchodníkmi, ale tiež zdĺhavým procesom na úrovni medzirezortného pripomienkovania. „Predloženie návrhu zákona bez odbornej diskusie a mimo štandardného legislatívneho procesu považujeme za neprípustné,“ komentovala postup Miriam Galandová zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Ústup z pozícií

Za formou nezaostal ani

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Právo a advokácia