Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo je americký sen len bájka

Tvrdenie, že „bohatí zostanú bohatými a chudobní chudobnými“, je dosť depresívne. Zvlášť keď snaha presadiť sa v spoločnosti a práci a zabezpečiť sebe a svojej rodine pohodlný život je základným pilierom kapitalizmu. Na druhej strane, meno rodiny a jej majetok zabezpečujú potomkom istý štandard života a lepší vstup do života. Tvrdia to sociológovia Daniel Laurison a Sam Friedman v knihe The Class Ceiling: Why it Pays to be Privileged (Triedny strop: Prečo sa oplatí byť privilegovaným).

19.04.2019, 04:14 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 28

Nedá sa povedať, že ľuďom v dnešnom systéme by bolo zakázané posúvať sa v spoločenskom rebríčku nahor alebo spadnúť na dno. Lenže v spoločnosti existujú prirodzené bariéry. Ekonóm Gregory Clark z University of California konštatuje, že sociálna mobilita sa síce od druhej svetovej vojny zlepšuje vďaka nástupu korporátneho života a manažérskych postov vo firmách, ale stále je veľmi pomalá.

Zázemie rodiny má podľa neho až 50-percentný vplyv na budúci úspech dieťaťa, jeho príjem a dosiahnuté vzdelanie. Najprekvapujúcejší je jeho záver, že hoci sa spoločnosť v minulom storočí snažila o demokratizáciu vzdelávania a odstránenie diskriminácie, v skutočnosti tieto opatrenia mobilitu medzi sociálnymi vrstvami nezlepšili.

V týchto úvahách pokračujú sociológovia D. Laurison a S. Friedman, ktorí päť rokov skúmali relatívne nový, dodnes nie celkom dobre prebádaný efekt známy ako triedny strop. Laicky, ide o skryté privilégiá a lepšiu štartovaciu pozíciu do života, ktoré poskytujú svojim deťom bohatšie rodiny.

Jedným z výsledkov ich výskumu je, že smrteľníci, ktorí sa narodili do rodín z nižších spoločenských vrstiev, majú menšiu pravdepodobnosť pracovať v prestížnych profesiách (právo, medicína, financie, žurnalistika) ako tí, čo sa narodili do bohatých rodín. Ak sa aj niekomu podarí dostať sa z nižšej triedy do „spoločensky prestížneho povolania“, priemerne zarába o 16 percent menej ako jeho kolegovia z dobre zabezpečených rodín.

Zdroj: Amazon

Sam Friedman, Daniel Laurison, The Class Ceiling: Why it Pays to be Privileged,
Policy Press, 2019, 224 s.

Sam Friedman je sociológ na London School of Economics. Venuje sa predovšetkým sociálnej a príjmovej nerovnosti a kultúrnym špecifikám spoločenských elít v Spojenom kráľovstve. Momentálne pracuje na projekte Who’s Who, v ktorom analyzuje ich 120-ročnú históriu. V roku 2014 vydal knihu Comedy and Distinction, kde sa venoval zvlášnostiam anglického humoru.

Daniel Laurison je sociológ na Swarthmore College. Doktorát v sociológii získal na University of California. Vo svojich prácach sa venuje nerovnosti, politickej angažovanosti voličov a úlohou politických poradcov pri formovaní americkej politiky.

Banka mama a otec

Nemusíme hovoriť len o rodinných peniazoch, čo je aktuálna vec

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 28

Rubrika Ekonomika

Tagy dieťa, Knihožrút, peniaze, USA, vysoká škola, vzdelanie