Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Refinančná hypotéka roka ide za automat

Hoci trh úverov na bývanie dostal brzdy v podobe rôznych limitov pri posudzovaní schopnosti klientov splácať, stále má kam a pomerne rýchlo rásť. Bublajúc to žije aj na refinančnom trhu, kde existujúci hypodlžníci môžu získať u konkurencie lepšie úrokové podmienky. A banky bažiace po väčšom úverovom portfóliu zase nového klienta, ktorého úverovú disciplínu si vedia ľahko overiť. Najväčší priestor na refinancovanie sa síce vyčerpal pred pár rokmi po uvoľnení podmienok predčasného splatenia, no pre agresívnejšie či hladnejšie banky to zostane cesta, ako organicky rásť aj v prípade, že dopyt prestane byť taký silný, ako aktuálne je.

17.04.2019, 16:00 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Hodnotenie Refinančná hypotéka roka má tento rok podobne ako hlavná kategória nového víťaza, aj keď v tomto prípade je skóre vyrovnanejšie. Najviac bodov za refinančnú hypotéku dostala Prima banka Slovensko nasledovaná VÚB bankou a Slovenskou sporiteľňou. Prima banka nechcela byť v predchádzajúcich ročníkoch zaradená do tejto hypotekárnej súťaže, tento rok takéto želanie nevyslovila.

Cena a procesy

Na to, aby banka dokázala osloviť hypotekárnych klientov iných bánk, potrebuje nielen ponúknuť atraktívnu úrokovú sadzbu, ktorú si klient popri ponukách konkurentov všimne. Dôležitý je aj jednoduchý a rýchly proces – to, čo sa deje za dverami banky a čo klient nevidí. No uvedomí si to na rýchlosti reakcie.

Prima banka má už od začiatku refinančnej éry zavedený akýsi refinančný automat. Keď záujemca príde na pobočku, už z prvej návštevy môže odísť s novým schváleným úverom. Ústretová je aj pri akceptácii znaleckého posudku.

Neprehliadnite

Kým niektoré banky sa nezmieria s posudkom starším, ako je zopár rokov spočítateľných na jednej ruke, v Prima banke môže byť vyhotovený už od roku 2004. Takže pokrýva drvivú väčšinu hypoték poskytnutých pod Tatrami. Práve v tom čase sa totiž hypotekárny trh na Slovensku začal viac rozmáhať.

Hoci patrí Prima banka medzi stredných hráčov, od leta 2017, keď sa zlúčila so Sberbank Slovensko, jej podiel na nových úveroch na bývanie stúpa. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) do tohto februára stúpol o 1,2 percentuálneho bodu, za čo môžu vo veľkej miere práve refinančné hypotéky.

To je výkon, ktorý si musela všimnúť aj VÚB, ktorá zvykla potvrdzovať na refinančnom trhu veľký apetít a mala (a stále má) silné ambície na hypotekárnom trhu rásť. Aj jej sa síce v spomínanom čase darilo zvyšovať podiel na trhu, no jej (výrazne väčší) podiel sa o takýto prírastok v nových úveroch nezveľadil (stúpol o 0,7 percentuálneho bodu).

Stále nízko

Rast hypotekárneho

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financovanie bývania

Diskusia (0 reakcií)