Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nájomné byty? Na trhu je ticho pred búrkou

25.04.2019, 05:02 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

Keď na to trh nezareagoval sám, musí to spraviť štát. Aj takto by sa dal dešifrovať návrh z dielne ministerstva financií, ktorý riešil otázku podpory nájomného bývania. Najmä developerom spôsobil bolesti hlavy, keď sa rozoberali hlavne povinné kvóty pri výstavbe nových projektov.

 • Tlačiť
 • 48

O čo v návrhu išlo? Štátni analytici poukázali na to, že Slovensko nemá dostatočne rozvinutý trh nájomného bývania. „Krajina má v porovnaní so štátmi Európskej únie nadpriemerný podiel obývaných domácností, ktoré sú vo vlastníctve ich obyvateľov.

Naopak, Slovensko má jeden z najnižších podielov obývaných domácností s regulovaným nájmom v Únii,“ písali analytici a poukázali na to, že kým v EÚ sa podiel takto obývaných domácnosti pohybuje na úrovni 10,8 percenta, na Slovensku to bolo len 1,6 percenta.

Po vzore zahraničia

Navyše, klesá aj podpora štátu pri rozvoji vlastného bývania. Väčšina štátnych prostriedkov smeruje predovšetkým do obnovy. Aj preto prišiel rezort financií s návrhom, aby bol zavedený povinný podiel nájomných bytov v nových developerských projektoch. Ten sa mal pohybovať v rozmedzí od päť do desať percent. Či by sa mal nejakým spôsobom na uhrádzaní nákladov na spomínaný počet bytov podieľať aj štát či obec alebo by išlo o určitú formu „dane“ pre developerov, to zatiaľ nie je známe.

„Tento podiel by sa mal uplatňovať vo väčších mestách v úzkej spolupráci so samosprávou. Mesto bude stanovovať maximálnu výšku nájmu v týchto bytoch ako percentuálny podiel z priemernej/mediánovej mzdy v danom kraji a zohľadňovať aj príjem rodiny,“ konštatovali v návrhu analytici.

Neprehliadnite

Argumentovali aj tým, že v zahraničí je takáto prax rozšírená. „V Londýne musí byť v nových developerských projektoch 35 percent bytov cenovo dostupných pre slabšie sociálne skupiny. Záväzok starostu je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 48

Rubrika Právo a advokácia

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.