Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vo svete máme viac dlhov ako kedykoľvek predtým v histórii

Centrálne banky lacnými peniazmi vytvorili infláciu, zvýšili ceny akcií, dlhopisov aj nehnuteľností. Dúfajú, že to vyrieši problémy s dlhom, hovorí Jan Vormoor, senior investičný špecialista spoločnosti First Eagle Investment Management.

22.04.2019, 17:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Niektorí ekonómovia varujú, že svetové hospodárstvo je ohrozené príliš veľkým dlhom vo firmách, v domácnostiach aj v štátoch. Je to naozaj hrozba?

Je pravda, že dnes máme vo svete viac dlhov ako kedykoľvek predtým v histórii. Množstvo dlhov bude epicentrom problémov, ale nie tento rok. Je to riziko, ktoré sa prejaví v nasledujúcich desiatich rokoch. V súčasnosti je dlh viac--menej pod kontrolou aj vďaka politike centrálnych bánk a ich nízkych úrokov. Lenže v Spojených štátoch už úroky rastú. Problémy sa začínajú objavovať najmä v Turecku či v iných rozvíjajúcich sa trhoch.

Vidíte nejaké riešenie, ako sa veľkých dlhov zbaviť?

Ideálny je rast ekonomiky. Problém je, že rast už máme za sebou a táto fáza sa blíži ku koncu. Je zrejmé, že nás oproti poslednej poldekáde čaká v nasledujúcich piatich rokoch nižší rast ekonomiky.

Je v dnešných časoch rozumné investovať do štátnych či firemných dlhopisov?

Investor k tomu musí pristupovať veľmi selektívne. Niektoré dlhy sa neoplatí kupovať, najmä ak za riziko nedostávate vysoký výnos. Ľudia podceňujú najmä riziko likvidity na trhu s dlhopismi s vysokými výnosmi. Napríklad v USA už veľké investičné banky nekupujú rizikové dlhopisy za hocakých podmienok. Brzdí ich regulácia. Preto je tu riziko likvidity. Rizikové dlhopisy sa môžu predávať, ale nebude ich mať kto kupovať.

Známy investor Warren Buffett už dlhšie drží viac ako sto miliárd dolárov v hotovosti na možné akvizície. Tvrdí, že na trhu teraz nie je čo kupovať. Myslíte si, že je to dobrá stratégia?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Rozhovor

Tagy dlhy, inflácia, investície