Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavebné sporenie musí zvládnuť nové pravidlá

Stavebné sporiteľne sa v tomto roku ocitli pred novou výzvou. Štát výrazne okresal stavebnú prémiu, ktorá bola doteraz pre ich klientov hlavným lákadlom. Zásadnejšie zmeny zaviedol aj v politike toho, komu štátna prémia patrí. Prvý raz v histórii tohto produktu má byť zameraná skôr na sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. V takomto prostredí majú aj stavebné sporiteľne v súťaži TRENDU a Fincentra nového víťaza. Je ním najväčšia Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá pozná vôňu tejto medaily z minulosti.

17.04.2019, 09:14 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Prvé miesto obsadila PSS s výrazným odstupom pred Wüstenrot stavebnou sporiteľňou a ČSOB Stavebnou sporiteľňou. Vlani sa na čele objavil Wüstenrot, ktorý zaujal predovšetkým svojou hypotékou, ktorou konkuruje bankám. PSS si v tomto roku prvenstvo nenechala zobrať a v známkovaní poroty dominovala vo všetkých hodnotených kritériách. Najvyšší náskok pred konkurenciou dosiahla v transparentnosti svojich produktov, kde zvíťazila s odstupom ôsmich bodov. Bodovala aj pri atraktivite sporenia a atraktivite úveru či vo variabilite produktu. Len v prípade poplatkov získala rovnaký počet bodov ako Wüstenrot.

Ročne najviac 70 eur

Ešte vlani štát vyplácal prémiu vo výške piatich percent z ročných vkladov. Počas jedného roku sa dalo získať maximálne 66,39 eura. Kto to chcel dostať, musel počas roka na účet sporiteľne poslať 1 327,80 eura. Ak niekto vložil menej, získal päť percent z celkového vkladu, ak uložil viac, stále dostal len 66,39 eura. Od januára tohto roku sa síce štátna prémia zvýšila na rovných 70 eur, sporitelia však dostávajú len 2,5 percenta z ročných vkladov. Percentuálna výška prémie sa stále počíta podľa rovnakého vzorca ako doteraz, no zmenilo sa minimum, kam až môže prémia klesnúť.

Na maximálnu prémiu 70 eur treba v tomto roku vložiť na stavebné sporenie 2 800 eur. V porovnaní s minulým rokom je to viac ako dvojnásobná suma. Navyše od tohto roku platí, že štátnu prémiu môže získať len človek, ktorého príjem nie je vyšší ako 1,3-násobok priemernej mzdy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financovanie bývania

Diskusia (0 reakcií)