Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trh sa unifikuje, ale rozdiely „pod kožou“ stále sú

17.04.2019, 09:14 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

klasekova komentar 2019

Keď sme pred rokmi začali spolu s Fincentrom vyhodnocovať Hypotéku roka, najväčší úverový boom Slovákov len čakal. Trh sa zrýchlil a zorientovať sa v ponuke – obzvlášť, ak sa začala postupne preplietať s rôznymi lojalitnými programami a bonusmi za aktivitu – nebolo a stále nie je ľahké. A tak veríme, že aj toto hodnotenie môže prispievať k lepšiemu prehľadu.

Tituly Hypotéka či Poistenie roka však nemajú byť zárukou toho, že ponuka od víťaza bude pre každého tá najvýhodnejšia. Je súhrnom porovnania a bodovania širokej škály ukazovateľov a ovplyvňuje ho aj subjektívne vnímanie porotcov. Tú najlepšiu hypotéku si musí klient s odbornou pomocou sprostredkovateľa alebo vo vlastnej réžii vybrať sám. V každom prípade toto ocenenie dáva návod, čo všetko je dôležité pri posudzovaní financovania a poistenia bývania vnímať. Niet totiž horšieho pocitu, ako sa dostaví vtedy, keď si človek uvedomí, že urobil zlé rozhodnutie. Pri vlastných peniazoch to platí obzvlášť.

Konkurencia na trhu hypoték, ktorá sa zostrila najviac po uľahčení predčasného splácania a otvorení refinančného trhu, už stlačila úrokové sadzby až na dno. Ďaleko pod priemerom eurozóny prispievajú k tomu, že bývanie je pre Slovákov najdostupnejšie. Cena bude síce pre klientov stále dôležitá, no zdá sa, že istý čas by ešte mohla zostať na tých najpriaznivejších úrovniach. A tak väčší význam naberá aj to, ako si vedia banky poradiť s limitmi v úverovaní, ktoré im nastavila Národná banka Slovenska. Keďže Slováci sa zadlžujú príliš a rýchlo, od leta minulého roka zaviedla set opatrení na zmiernenie rastu. Vlani ešte efekt nemali, prejaviť sa môžu skôr od polovice tohto roka, keď budú plne platné.

Limity majú svoju logiku, no trh svojím spôsobom unifikujú. Na to, aby sa banky odlíšili, musia ísť oveľa hlbšie do procesov a vlastného vnímania rizika. Rozdiely sa počas hodnotenia Hypotéky roka ukazovali najmä v akceptácii príjmov, čo bola nová kategória posudzovaná od tohto ročníka. Vychytať práve také perličky na trhu, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia spokojnosť klienta, môžu práve sprostredkovatelia. Stále bude platiť, že hoci je vybavovanie hypotéky otravná záležitosť, treba mať ponúk viacero. Dôležité bude, aby banky (aj sprostredkovatelia) našli tú správnu cestu, ako vyhovieť regulácii a súčasne pomôcť klientovi pri riešení jeho potrieb. Nikdy totiž nebolo toľko dôvodov na presah klientov „s priveľkými očami“ do sivej zóny, kde pravidlá (ani ochrana) neplatia.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 15/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Financovanie bývania

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.