Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zmeny v záložnom práve môžu ovplyvniť hypotekárny trh

16.04.2019, 13:37 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Finančníkov tento rok zaskočila zmena legislatívy, s ktorou absolútne nepočítali. Ide trochu prekvapujúco o novelu zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.

 • Tlačiť
 • 0

Na prvý pohľad s ich biznisom nesúvisí, no už ten druhý naznačuje, že sa výrazne dotýka hypotekárneho financovania, ktoré tvorí jadro bankového úverovania retailového trhu. Siahnuť im totiž môže na záložné právo, ktoré je nevyhnutnou súčasťou hypotekárnych obchodov.

Na pomoc

Novela si dávala za cieľ pomôcť obyvateľom bytových domov ľahšie sa vyrovnať s neplatičmi, pretože po novom im môžu jednoduchšie predať strechu nad hlavou. Lenže jej dosahy môžu byť oveľa širšie.

Podľa novely účinnej od apríla tohto roka sa zákonné záložné právo vlastníkov bytov voči neplatičovi rozšírilo aj na budúce pohľadávky. Teda nielen na dlh, ktorý vlastník bytu voči bytovke vytvoril, ale aj taký, ktoré by len potenciálne mohol vytvoriť. Dôsledkom je, že záložní veritelia strácajú svoje postavenie dané poradím zápisu v katastri nehnuteľností. Prednostné právo na byt neplatiča získavajú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Ak bola banka poskytujúca hypotéku prvým záložným veriteľom v rade a verila, že v prípade nesplácania úveru môže svoje právo využiť, po novom ju môže predbehnúť napríklad bytové družstvo. A to vo vopred neznámom rozsahu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Právo a advokácia

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.