Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako môže prezident Lučanský zavrieť kritikom ústa

Opozičný poslanec Gábor Grendel na začiatku tohto roka ponúkol ministerke vnútra Denise Sakovej stávku. Tvrdil, že novým policajným prezidentom bude opäť Milan Lučanský, pretože celý výberový proces slúži iba na zakrytie toho, že ministerka a strana, ktorá ju na tento post nominovala, už dávno vie, kto sa stane „novým“ policajným šéfom. D. Saková stávku neprijala a poslancovi Grendelovi ironicky povedala, že má vešteckú guľu.

25.04.2019, 18:58 | Marián Leško | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Na to, aby sa dalo kvalifikovane odhadnúť, kto zaujme najvyšší post v polícii, však nikto vešteckú guľu nepotreboval. Bola to stávka na istotu, pretože k takému personálnemu rozhodnutiu sa schyľovalo od chvíle, keď ministerstvo vnútra prevzala D. Saková. Ona na rozdiel od svojho predchodcu už nemusela predstierať, že jej ide o skutočné a závažné zmeny. Preto konala podľa sloganu, že sa veľa vecí musí zmeniť, aby všetko zostalo po starom.

Predstierané odpolitizovanie

Keď sa v marci a apríli minulého roka konali veľké demonštrácie, ich účastníci okrem personálnych zmien vo vláde často volali aj po odpolitizovaní polície. Tejto požiadavky sa chytil aj nový minister vnútra Tomáš Drucker. Vyhlásil, že do niekoľkých týždňov pripraví nový zákon o výbere, voľbe a odvolaní policajného prezidenta a šéfa inšpekcie ministerstva vnútra.

Tvrdil, že on osobne považuje za oveľa dôležitejšie, aby bol schválený nový zákon, ako to, či bude z funkcie policajného prezidenta odvolaný Tibor Gašpar. Jeho reči o zákone však mali iba zamaskovať, že nemal odvahu T. Gašpara odvolať.

Toho musel dotlačiť k odchodu až premiér Peter Pellegrini, ktorého prezident nakrátko poveril riadením ministerstva vnútra. Keď si na stoličku šéfky rezortu sadla D. Saková, okamžité schválenie nového zákona už pre ňu prioritou nebolo.

Neprehliadnite

Zato premiér sa ešte nejaký čas pokúšal udržať dojem, že mu naozaj ide o zásadné zmeny. Stretol sa so zástupcami mimovládneho združenia Chceme veriť a hovoril s nimi veľmi ústretovo. Ľudia z mimovládok preto nadobudli dojem, že premiér vníma dôležitosť tejto témy a že je ochotný dohliadnuť na to, aby verejnosť mohla obnoviť svoju dôveru k polícii. Lenže napokon z toho nič nebolo.

Keď masové protesty ustali a preferencie Smeru-SD prestali dramaticky padať, najvyšší predstavitelia najsilnejšej vládnej strany rozhodli, že treba postupovať osvedčeným spôsobom – stačí zmenu iba imitovať. Ministerka Saková toto zadanie splnila veľmi dobre.

To, čo jej bývalý šéf Robert Kaliňák urobil jedným krokom (priamo vymenoval svojho človeka za policajného prezidenta), ona dosiahla tromi krokmi. Ale výsledok je rovnaký, ako keby o policajnom šéfovi rozhodovala iba ona.

Všetko mala pod kontrolou

Do výberového konania na funkciu policajného prezidenta sa mohli prihlásiť všetci, ktorí splnili nároky, aké ustanovil zákon. Kvalitu uchádzačov posudzovala sedemčlenná výberová komisia. Štyroch ľudí do nej nominovala ministerka Saková, ktorá neponechala nič

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Politika

Tagy Milan Lučanský