Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa na školách učí „predmet budúcnosti“

Tucet tretiakov drží ruku hore ako jeden muž a otŕčajú na učiteľku dva prsty. Hlásia sa na otázku, kam bude smerovať hlava korytnačky, keď sa otočí o 180 stupňov. Deti sedia za počítačmi a na monitoroch pred nimi vidieť mapu mesta a korytnačku, ktorá sa pomedzi budovy presúva podľa naprogramovaných pokynov žiaka.

27.04.2019, 20:12 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Hodina informatiky na Základnej škole Ľ. Štúra v Modre je v plnom prúde a hoci žiaci aj učiteľka robia to isté, zrejme by to nazvali inak – deti, že sa hrajú, učiteľka, že učí informatiku. Softvér, v ktorom deti ovládajú korytnačku, sa volá Živá mapa a formou hry vedie žiakov k tomu, aby rozlišovali rôzne príkazy, vedeli cestu k cieľu rozmeniť na jednoduché kroky či uvažovali nad ideálnym poradím pokynov pre robota, pardón, korytnačku.

„Na väčšine škôl sa informatika učí inak. Učiteľ sa snaží žiakov naučiť obsluhovať počítač a programy ako Word a PowerPoint,“ hovorí učiteľka informatiky a súčasne riaditeľka modranskej školy Zlatica Lišková. Podľa nej je to prežitok. Krajiny, ktoré pozerajú dopredu, sa snažia v deťoch už od materskej školy rozvíjať výpočtové, informatické a algoritmické myslenie a schopnosť programovať. Platí to pre Estónsko, Spojené kráľovstvo, či najnovšie pre Česko.

Neprehliadnite

Už menia obsah

Estónsko je známe tým, že budúcnosť postavilo na rozvoji digitálnych zručností. Dalo svetu digitálne občianstvo, online podanie daňového priznania trvá tri minúty a ekonomika rastie vďaka start-upom ako Bolt.

Vzdelávanie v Estónsku tomu zodpovedá. Vláda sa po zabezpečení širokopásmového internetu do všetkých škôl ešte v minulom storočí sústredila na obsah vzdelávania. Počítačové programovanie sa stalo súčasťou osnov od materských škôlok po celoživotné vzdelávanie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Použi rozum

Tagy školstvo