Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako sa na školách učí „predmet budúcnosti“

27.04.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

28.04.2019 | Jaroslav Raztocny

“Na školách učia informatiku zväčša preškolení pedagógovia, ktorí si ju pribrali ako ďalší vyučovací predmet. Hodiny na niektorých školách vyzerajú aj tak, že deti sa len hrajú na počítačoch, prípadne píšu alebo kreslia vo Worde a často memorujú obsah učebnice. „Z pohľadu informatiky je to stratený čas a peniaze,“ upozorňuje I. Kalaš.”

Ako na to reaguje Ministerstvo skolstva: ide kupit nove ucebnice informatiky.

Nase statne skolstvo je zahuba inteligencie (a to nase sukromne skolstvom nie je). Stat by mal maximalne prispievat na pomoc nadanym z chudobnymch pomerov. Skolstvo treba spoplatnit, dotiahnut sikovnych a vycistit od tych, co sa len vezu. Sprisnit vybery, sprisnit naroky na vyssie vzdelanie. Bude to boliet a nebude to do 2 rokov, ale konecne sa zbavime toho, ze stat plati skolam za hlavu a nie za to, co v nej zostane po tej skole. Tak sa zacnu plnit aj ucnovky a bude aj dostatok murarov, pretoze sa nam znizi pocet vysokoskolsky vzdelanych preberacov posty na vratniciach.
Tot som v Prahe cital, ze hladaju zamocnika k elektrickam, podmienka bola maturita. Este, ze tam nedali znalost DAXu a pod.

28.04.2019 | Ivan Petráš

Jaro, aký si ty múdry. A napriek tomu zarábaš menej ako taxikár. No povedz, je toto spravodlivé?

28.04.2019 | Jaroslav Raztocny

a k tomu nazvu clanku informatika = predmet buducnosti. Aj v informatike su predsa lopatari a ti co tvoria. Ten co tvori nepotrebuje vediet ako funguje JS. Lopatari v IT maju buducnost, avsak ked pominu EU fondove podpory IT, tak sa to konecne vrati do normalnych kolaji. Takze predmet buducnosti snad ani nie, IT uz davno nie je to, co bolo v 90’. Aj to by bolo treba uz konecne premenovat, je uz privela novych smerovani, kde to prapovodne IT hra uz len tretie husle.

28.04.2019 | shaggy

"Ten co tvori nepotrebuje vediet ako funguje JS"
Toto poprosím rozviesť :)

28.04.2019 | martin33

Mozno tym chcel povedat, ze niektori "programatori - lopaty" nepoznaju hlbsie zaklady toho ako funguje hardware, operacny system a aj samotny kompilator/interpreter jazyka v ktorom programuju.

28.04.2019 | shaggy

Len napísal presný opak. Napísal, že sú dva typy - tí, čo lopatujú a tí, čo tvoria. A tí, čo tvoria nepotrebujú vedieť, ako funguje JS.
Ak je programátor a má problémy vysloviť takéto jednoduché myšlienky, nechcem vedieť, ako vyzerajú jeho podmienky.

29.04.2019 | Jaroslav Raztocny

@ shaggy: ten opak sa javi len Vam. Ak otocite odvratenu stranu mesiaca, tak mozno uvidite, ze uspesni tvorcovia casto nie su programatori. Dokonca len tusia, ze JS existuje.

29.04.2019 | Jaroslav Raztocny

vdaka. Ako by aj mohli, dnes je priemernost a az podpriemernost vysledkom nasho edukacneho piliera a toxickeho dopytu po takejto pracovnej sile.

29.04.2019 | shaggy

Ja nikde netvrdím, že každý dobrý programátor musí poznať JS. Ale rovnako sa nepovyšujem nad tých, ktorý tento, celkom psychopatický jazyk ovládajú.
Za ostatný rok som mal tú česť stretnúť fakt veľký počet nešikovných programátorov. A všetci do jedného programovali v Jave. Keby som hodnotil iba na základe ich, tak by som povedal, že Java je na úrovni niekde medzi Robotom Karlom a PHP. Ale keďže viem, že je to vždy len o človeku, tak také závery nevynášam.
A ani ty ich nebudeš, keď raz získaš skúsenosti a prestaneš byť tým "lopatárom".

28.04.2019 | martin33

Korytnacku Zofku a robota Karla sme programovali na PMD85 na zakladnej skole niekdy v roku 1985.
https://www.vtedy.s...

28.04.2019 | Mikil

Ministerstvo vnútra by malo urobiť jasle, školu, strednú a vysokú školu pre hackerov, aby chránili štátnu infraštruktúru.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.