Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dátové centrá sú ekologická bomba, zožerú toľko energie ako celý Irán. Čo s tým?

Keď Facebook pred dvoma rokmi v dánskom Odense ohlasoval výstavbu nového, v poradí už tretieho datacentra v Európe, zdôrazňoval, že bude zásobované výlučne energiou z obnoviteľných zdrojov. „Bude jedným z najpokročilejších a energeticky najúspornejších dátových centier na svete,“ sľuboval manažér modrej sociálnej siete Nial McEntegart.

30.04.2019, 19:13 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Rovnakú víziu sleduje aj staviteľ Kolosu v nórskom Ballangene, ktorý má byť po dokončení najväčším datacentrom na celom svete. Záujem o ekológiu vo svete týchto „digitálnych fabrík“ narastá a nie sú za tým len PR dôvody.

Viac ako Irán

Časopis Nature vlani vypočítal, že datacentrá po celom svete ročne spotrebujú 200 terawatthodín energie. To je viac ako celková spotreba celého Iránu, prípadne polovica elektriny spálenej v doprave na zemeguli alebo jedno percento globálnej spotreby elektriny.

Datacentrá sa taktiež podieľajú na vytvorení dvoch percent celosvetových emisií CO2 (ak sa započítajú aj osobné digitálne zariadenia, mobilné siete a televízie, ktoré ich využívajú), čo je úroveň uhlíkovej stopy leteckého priemyslu.

Neprehliadnite

Do budúcnosti sa má vplyv IT sféry ešte zvyšovať. Podľa pesimistických predpovedí info-komunikačné technológie v čase, keď sa dnes narodené dieťa stane tínedžerom, spotrebujú až 20 percent globálnej produkcie elektriny, pričom tretina z toho pripadne na datacentrá.

Ak nepoľaví záujem o bitcoiny, rýchly nárast môže prísť ešte skôr, lebo dolovanie kryptomeny je energeticky mimoriadne náročné. Podľa minuloročnej štúdie vedcov z Oak Ridge Institute spotrebuje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND + Cloud a datacentrá

Tagy bitcoin, dátové centrá, facebook, Google