Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fínsky príklad: Ako sa učiť z pokusov v politike

V médiách sa veľa hovorilo o myšlienke bezpodmienečného základného príjmu vo Fínsku. Fíni však takúto zmenu nikdy nezaviedli a zrejme ani nezavedú. Išlo o experiment, ktorý prebiehal dva roky na vzorke dvetisíc nezamestnaných ľudí. Hoci nepriniesol veľmi pozitívne výsledky, môže byť inšpiráciou aj pre Slovensko. Fínsky expert na testovanie inovácií vo verejnej sfére Mikko Annala v Bratislave prednášal na pozvanie vládneho Inštitútu pre stratégie a analýzy.

26.04.2019, 05:12 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Raz ste experimentovanie v politike prirovnali k randeniu a manželstvu. Prečo?

Je to podobné. Manželstvo je dlhodobý záväzok, možno navždy. Sedliacky rozum preto radí vytvoriť si akýsi proces, ktorý vám umožní efektívne hľadať medzi možnými alternatívami. Otestujete si, čo funguje a čo nie, ešte predtým, než sa na dlhý čas pripútate k jednej možnosti. V politike to znamená hľadať riešenia, ktoré možno nie sú na prvý pohľad tie najperspektívnejšie. Tak ako aj vo vzťahoch. Ani tam nemusíte vždy od začiatku vidieť, že to je ten pravý. Možno prvý vzťah nefungoval, tak ste ho ukončili. A skúsili iný. Je to o mentalite experimentovania. Fínska vláda si to uvedomila a do svojho systému tvorby politík takúto mentalitu zakomponovala.

Fínsko momentálne robí až 27 experimentov. V ktorých oblastiach a čoho sa týkajú?

Toto číslo je odhad. Máme experimenty vo vzdelávaní, vo vyučovaní cudzích jazykov, v digitalizácii vyučovacieho procesu. Národná vzdelávacia agentúra na dvanástich školách v rôznych oblastiach krajiny testuje nové radikálne prístupy. Napríklad učenie digitálnych schopností prostredníctvom zážitkov. Alebo stimuly vedúce žiakov k tomu, aby sa počas času stráveného v škole viac hýbali.

Neprehliadnite

Každá škola skúša niečo iné?

Áno, ale musia sa do programu prihlásiť. Vo svojej podstate je to o dôvere v samy školy, ktoré môžu najlepšie vedieť, aké inovácie by mohli najviac pomôcť. Na to im dávame nástroje a procesy, aby proces zmien mohli začať. Aj rýchlo zlyhať, aj rýchlo sa učiť. Dnes sme stále viacerí zameraní na logiku dlhodobejších projektov a aj keď už v polčase vieme, že projekt nie je dobrý, ďalej v ňom pokračujeme. V spomínaných dvanástich programoch je už zakomponované aj ich prispôsobovanie sa priebežným výsledkom.

Kto konkrétne tieto experimenty dizajnuje? Samotné školy či ministerská agentúra?

V prvej fáze sa snažíme pochopiť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Rozhovor

Tagy Fínsko, školstvo

Diskusia (0 reakcií)