Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firmy hnevá minimálna mzda od stola. Vládu nie

Hodinová cena práce na Slovensku vlani zaznamenala jeden z najrýchlejších ročných rastov v eurozóne. Bez poľnohospodárstva a verejnej správy sa podľa Eurostatu zvýšila o 6,8 percenta. Viac narástla iba v Lotyšsku a v Litve. V Európskej únii stúpla o 2,7 percenta a v eurozóne o 2,2 percenta. V nominálnom vyjadrení bola vlani na Slovensku hodinová cena práce na úrovni 11,60 eura.

24.04.2019, 16:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 23

Je reálne, že cena práce bude rekordne rásť aj na budúci rok. Od mája sa totiž zasa zvyšujú príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu. Konfederácia odborových zväzov už avizovala, že požaduje od januára budúceho roka zvýšiť minimálnu mzdu zo súčasných 520 eur na 635 eur.

Už sa malo rokovať

Podľa zákona o minimálnej mzde mali odborári a zamestnávatelia začať rokovanie o najnižších zárobkoch 1. apríla. Skončiť ich majú 15. júla. Ak sa nedohodnú, žolíka má v rukách minister práce. Navrhne výšku minimálnej mzdy, ktorú vláda obvykle schváli.

Taká je formálna stránka vyjednávania. Problémom minimálnej mzdy je, že sa s ňou pravidelne politicky kupčí. Čím viac klesajú preferencie Smeru-SD, tým viac stúpa minimálna mzda. Napríklad expremiér Robert Fico na prvomájovom mítingu 2017 oznámil, že v roku 2018 by sa mala priblížiť k sume 500 eur a v roku 2019 by mala túto hranicu prekročiť. Stalo sa, od januára 2019 dosiahla 520 eur.

Neprehliadnite

Od roku 2015 rástla minimálna mzda oproti priemernej mzde dvojnásobnou rýchlosťou. Tento rok sa už objavili názory politikov Smeru, že najnižšia mzda by sa mala začínať na sume 600 eur. „Zvýšenie o viac ako 15 percent nie je možné označiť inak ako ekonomická negramotnosť,“ myslí si analytik INESS Róbert Chovanculiak.

Ministerstvo práce svoje predstavy o jej výške na budúci rok nezverejnilo. Trvá však na tom, že minimálna mzda nie je len o zlepšení sociálno-ekonomických podmienok rodín, ale aj dôležitým faktorom, aby ľudia mali záujem pracovať. Preto je podľa úradu dôležité, aby išla rapídne nahor.

Zamestnávatelia sa na určovanie minimálnej mzdy od stola sťažujú roky 

Vláda dostala začiatkom apríla na stôl návrh ministerstva hospodárstva s opatreniami na odstránenie bariér pre trvalo udržateľný rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku. Materiál reagoval aj na „skokové a nepredvídateľné“

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 23

Rubrika Ekonomika

Tagy minimálna mzda