Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kde a ako zálohovať v oblakoch

Uložiť kvantá dát si vyžaduje dobre sa zamyslieť, kam s nimi. A hlavne kam s ich zálohou, kto a akým spôsobom k nim bude mať prístup a v neposlednom rade ako veľmi to potrápi peňaženku. Vybrali sme desiatku cloudových služieb na ukladanie a zálohovanie dát, ktoré majú najlepší pomer ceny a výkonu.

30.04.2019, 19:00 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Streamovanie pomáha

Sme zahltení dátami. Nie iba tými, ktoré máme k dispozícii z rôznych zdrojov. Čím ďalej, tým viac ich sami vytvárame. Podľa správy analytickej spoločnosti Domo denne vytvoríme neuveriteľných 2,5 trilióna bajtov dát. A ešte sa len rozbiehame. V roku 2020 sa v prepočte vytvorí 1,7 MB dát každú sekundu na každého človeka na planéte.

Neprehliadnite

Či v drvivej väčšine nepôjde len o dočasné alebo irelevantné informácie, to už je iná debata. Inými slovami, skôr za zapotia prevádzkovatelia sietí a internetových pripojení, pretože väčšina dát bude plynúť z jedného miesta na druhé. Znižovať nutnosť fyzického ukladania dát čoraz viac pomáhajú rôzne streamovacie služby. Už netreba vytvárať milióny kópií filmu. Stačí jedna na serveroch Netflixu, ktorú si kedykoľvek pozrú tisíce záujemcov.

Samozrejme, ukladaniu sa nedá úplne vyhnúť. Napríklad fotografie. Od príchodu digitálnych fotoaparátov do rúk bežných používateľov sa fotografuje bez obmedzenia. Kedy ste naposledy prezreli svoju zbierku za posledné roky a vytriedili len ozaj vydarené alebo potrebné zábery? Aj pre takéto prípady sa zíde cloudové úložisko.

Dávať svoje dáta „do oblakov“ nemá byť jediné riešenie. Ako druh zálohy alebo miesto, ku ktorému budú mať prístup viacerí používatelia hocikde na svete, je však na nezaplatenie. Na výber sú doslova desiatky rôznych cloudových služieb na ukladanie dát. Takmer všetky fungujú na rovnakom princípe. Po registrovaní dostanete buď menší bezplatný priestor na používanie, alebo plnú funkcionalitu a kapacitu, ale len na určitý čas, zväčša jeden mesiac.

Po zaregistrovaní dostanete zadarmo menší priestor pre vyskúšanie funkcií služby 

Potom je na vašich konkrétnych požiadavkách, či si dokúpite väčšiu kapacitu alebo prejdete na prémiový balík s určitou kapacitou cloudového priestoru a užitočnými doplnkovými funkciami. Niektoré služby majú samostatné balíky pre domácich aj biznisových používateľov so zvýšenou bezpečnosťou alebo s extra zálohovaním.

Je dobré pripomenúť, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Cloud a datacentrá

Diskusia (0 reakcií)