Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ministerstvá na hodnotu za peniaze zväčša kašľú (krátke správy)

24.04.2019, 09:52 | Michal Lehuta | Lukáš Kvašňák | TASR

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Predvolebný rok prišiel na Slovensko akosi veľmi skoro. Podľa ochoty jednotlivých ministerstiev napĺňať svoje povinnosti vyplývajúce z revizií verejných výdavkov prišiel už vlani. Opatrenia pritom majú zvyšovať hodnotu služieb, ktorú štát poskytuje občanom za peniaze daňových poplatníkov. Najmenej sa úlohy podľa súhrnnej správy za rok 2018 z dielne Implementačnej jednotky na úrade vlády plnia v rezorte školstva. Z 27 úloh sa splnilo len päť a čiastočne ďalších sedem. Rezort napríklad neprišiel so žiadnymi návrhmi na racionalizáciu siete škôl, ku ktorej sa sám zaviazal. Nepohol ani s motivačnými platmi pre mladých učiteľov. Ministerstvo nedosiahlo ani sľúbenú minimálnu úsporu vo výške 3 miliónov eur. Opozičný poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO) na to pre televíziu Markíza reagoval, že ide o príklad toho, ako si vládna moc neplní ani vlastné domáce úlohy. Rezort školstva kontroval, že nie všetky opatrenia je možné napĺňať v presne stanovených termínoch a musí na nich spolupracovať aj s inými organizáciami a združeniami. V rezorte zdravotníctva zasa existuje priestor na úspory v nákupoch nemocníc na špecializovaný zdravotnícky materiál či lieky, upozornila poslankyňa SaS Jana Cigániková. V zdravotníctve sa podarilo plány úspor naplniť na 76 percent, keď dosiali 121,5 milióna eur. Tento výsledok ale zhoršilo horšie ako očakávané hospodárenie nemocníc. Rezort vnútra zasa stále nesprístupnil funkcionality elektronického občianskeho preukazu tretím stranám a informatizácia štátu priniesla v porovnaní s plánom tiež len zlomkové úspory.

Zdroj: Trend.sk

Volkswagen zatvoril závod v Košiciach

Najväčší domáca automobilka Volkswagen Slovakia v rámci šetrenia okresáva aktivity, ktoré nesúvisia priamo s jej kľúčovou činnosťou výroby vozidiel a komponentov. Potom, ako začiatkom roka prišila o metalickú 3D tlačiareň, ktorá sa z nástrojárne v Stupave presťahovala do centrály koncernu v nemeckom Wolfsburgu, na prelome rokov zatvorila aj svoj najmenší závod v Košiciach. O prácu prišlo necelých sto zamestnancov. Na východné Slovensko rozšíril Volkswagen svoje aktivity v roku 2004. V obci Haniska pri Košiciach sa zameriaval na prípravu vozidiel na export na ruský trh.

Smer pod 20 percentami

Po agentúre AKO aj prieskum Focusu vykázal pokles preferencií najsilnejšej vládnej strany Smer-SD pod okrúhlu dvadsaťpercentnú hranicu. Strana tak má aktuálne najnižšiu popularitu za posledných pätnásť rokov. Najnižšiu podporu od voličov od volieb v roku 2016 agentúra namerala aj opozičnej Slobode a Solidarite, ktorá skončila tesne nad desiatimi percentami. Druhou najpopulárnejšou stranou sa tak stala koalícia Progresívne Slovensko a Spolu s 13,4 percenta voličských preferencií. Liberálov preskočili aj kotlebovci s 10,5 percenta. Koaličný Most-Híd by skončil s menej ako piatimi percentami a do parlamentu by sa nedostal.

Zdroj: TASR/AP

Navrhli obžalovať Babiša

Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo a navrhla obžalovať premiéra Andreja Babiša i ďalšie osoby. O tom, či vo veci podá obžalobu alebo bude postupovať inak, teraz rozhodne prokuratúra. V kauze čelí trestnému stíhaniu aktuálny český predseda vlády, ako aj jeho príbuzní. Podľa Českého rozhlasu polícia navrhuje obžalovať všetkých obvinených. Vyšetrovanie sa začalo v septembri 2017, keď tieto osoby obvinili z dotačného podvodu či poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Rekreačný areál totiž získal dotáciu z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov. Napriek tomu, že bol zrejme účelovo vyčlenený z holdingu Agrofert.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.