Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

O čo sa bijú Microsoft s Amazonom a prečo sa cloudu už nedá odolať

Cloudový díl desaťročia v súčasnosti finišuje v USA. Americké ministerstvo obrany vyberá dodávateľa na zabezpečenie svojich ítečkových potrieb na nasledujúcich desať rokov.

30.04.2019, 19:00 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Pre technologické firmy je to „hviezdny“ biznis. Nielen preto, že v názve projektu sa nájdu fanúšikovia filmovej série Star Wars – cloud Pentagónu sa nazýva Joint Enterprise Defense Infrastructure, v skratke JEDI. Ale najmä preto, že predpokladaná hodnota kontraktu sa šplhá na desať miliárd amerických dolárov. A pre toho, kto ho získa, môže byť vstupnou bránou k ďalším a ešte väčším vládnym ítečkovým peniazom.

Vo finále súťaže sa už rozhoduje len medzi dvoma top hráčmi amerického cloudu, Microsoftom a Amazonom. Neúspešný uchádzač Oracle medzičasom pre tender zažaloval vládu USA na súde. Ide o veľa – desaťmiliardový díl zatrasie trhovými podielmi i vnímaním cloudových hráčov u klientov z korporátneho sektora. No JEDI je pre trh dôležitý aj z iného dôvodu. Ukazuje, že cloud čoraz viac vytláča doterajší štýl organizácie a využívania ítečkovej infraštruktúry.

Neprehliadnite

Aplikácie ťahá CRM

Cloud sa za uplynulú dekádu v IT svete už viac než solídne udomácnil. Z polohy módneho buzzwordu prešiel do praktickej roviny, čo mu pomáha naberať obrátky. „Cloud je jednou z kľúčových disruptívnych síl na trhu, ktoré získavajú dôveru mainstreamu,“ tvrdí viceprezident analytickej spoločnosti Gartner Jefim Natis. Gartner predpokladá, že v roku 2022 cloudové výdavky v komerčnej sfére prekonajú necloudové. Pre firmy už otázka neznie, či do cloudu prejdú, ale kedy a akou formou.

Pre nové podniky je rozhodovanie relatívne jednoduché. Cloudové riešenie, napríklad pre firemný softvér, im poskytuje flexibilitu, rozmanitú funkcionalitu i nákladovú efektívnosť. Zložitejšie je to vo firmách, ktoré si nesú „bremeno z minulosti“, lebo v tradičnej IT infraštruktúre majú rozsiahle investície a kriticky od nej závisí ich biznis. Šanca na zmenu prichádza v rámci

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Cloud a datacentrá

Tagy Amazon, cloud, Microsoft, Oracle, Pentagon

Diskusia (0 reakcií)