Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rodičia zaplatia

24.04.2019, 09:52 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Slovensko je krajina, ktorá má k IT biznisu blízko. Stačí spomenúť úspešné príbehy firiem, ako sú Eset, Sygic či Pixel Federation. Vo sfére IT podnikajú desiatky firiem a pracujú tisícky profesionálov. Študenti stredných škôl prichádzajú z medzinárodných predmetových súťaží v informatike s medailami. Na prvý pohľad by sa skutočne mohlo zdať, že krajina má k IT blízko a príprava študentov na lukratívne povolanie prináša ovocie. Opak je pravda.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tomas Nejedly komentar 2018

Úspešný start-up typu spomínaných firiem nevznikol na Slovensku uplynulých desať rokov. Združenia zastupujúce IT firmy opakujú, že im chýbajú desaťtisíce absolventov informatiky, ktorých by vedeli zamestnať hneď na druhý deň. Olympionici nosia už len bronzové medaily a na súťažiach sa opakujú tie isté tváre.

Nečudo. Kvalifikovaný učiteľ informatiky je v podstate vyhynutý druh. Pedagogické fakulty opúšťajú učitelia, ktorí namiesto do školstva odchádzajú do súkromnej sféry, ktorá im ponúkne dva- až trikrát vyššie ocenenie. Polovica škôl učí predmet nekvalifikovane, pedagógovia, ktorých stretnete na školách, sú zväčša učitelia iných predmetov, ktorí absolvovali preškolenie.

Ich snaha uspieť na hodinách a odovzdať žiakom kvalitné základy pre uplatnenie sa v lukratívnom odvetví však naráža na nezáujem štátu. Hoci informatika je povinný predmet od tretieho ročníka základnej školy, učebnice pre prvý stupeň ministerstvo školstva ani po desiatich rokoch nezabezpečilo. Metodická príprava učiteľov zo strany rezortu je formálna a absolútne nepokrýva potreby učiteľov a žiakov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.