Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát chce povedať, čo je kvalita. Zatlačí na poisťovne i lekárov

Od teoretizovania o kvalite zdravotníckych služieb sa Slovensko pomaly dostáva k praktickým krokom. Ministerstvo zdravotníctva do rozsiahlej novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zapracovalo návrhy, ako zlepšiť výsledky práce zdravotníkov a zvýšiť bezpečnosť, spokojnosť a informovanosť pacientov.

25.04.2019, 05:00 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Okrem toho, že sa bude kvalita zdravotníckych zariadení podrobnejšie merať, ich rebríčky budú verejne dostupné. Nemožno sa čudovať, že ako prví sa proti chystaným zmenám verejne postavili lekári. Kritikou však nešetria ani ďalší aktéri v sektore.

Neprehliadnite

V oblasti kvality a bezpečnosti liečby hovorí novela o troch hlavných zmenách. Prvou je vymedzenie právnej úpravy indikátorov kvality. To je podstatná vec, pretože dnes v zásade nevieme dostatočne objektívne vyhodnocovať zdravotnú starostlivosť. Prvé hodnotiace parametre boli zavedené ešte v roku 2004, pričom aktualizované boli len raz. Pred šiestimi rokmi, keď sa pridali tri nové indikátory kvality a rozšírila hodnotiaca škála z troch úrovní na päť.

Nové indikátory

Návrh, ktorý teraz predložilo ministerstvo, počíta s tým, že vláda nariadením vydá nové indikátory. Minulý týždeň ich už aj zverejnili. V 26-stranovom dokumente sa uvádzajú stovky parametrov, ktorými sa má merať kvalita. Na porovnanie, doteraz ich bolo 46. Sledovať sa budú opakované hospitalizácie či operácie, úmrtnosť, vzniknuté infekcie, zanedbaná starostlivosť.

Niektoré indikátory ministerstvo prevzalo od Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Inštitút už od roku 2015 robí porovnania nemocníc a zverejňuje ich rebríčky. Ministerstvo inšpiroval napríklad indikátormi transparentnosti, ukazovateľmi o hospodárení či počte sťažností pacientov a udelených pokút, plánovaní zdravotnej starostlivosti a ďalších.

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš hovorí, že štát má v porovnaní s tretím sektorom nepochybne lepšie podmienky aj kapacity na návrh, monitoring a vymáhanie plnenia ukazovateľov kvality. „Otázkou je, či dokáže prekonať vlastný konflikt

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)