Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čím žijú predáci najúspešnejšej slovenskej IT firmy

Okrem Esetu sa všetci jeho šiesti majitelia – Miroslav Trnka, Peter Paško, Rudolf Hrubý, Anton Zajac, Richard Marko a Maroš Grund – stretli ešte v jednom spoločnom projekte. Vo februári 2015 vložili 1,2 milióna eur do začínajúceho Denníka N. Vo vydavateľskej spoločnosti v súčasnosti ovládajú 51 percent, majú jedného zástupcu v predstavenstve a dvoch v dozornej rade.

06.05.2019, 05:05 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 12

Do ďalších dvoch biznisov sa eseťáci pustili vo dvojici, no väčšinu aktivít mimo „materskej“ firmy majú samostatne. Ich rozsah je naozaj široký a rozmanitý. TREND väčšinu z nich zmapoval prostredníctvom osobných rozhovorov, verejne dostupných firemných databáz a dávnejšie publikovaných informácií.

Vlajkové lode

Každý zo šestice majiteľov Esetu má v portfóliu niečo, čo možno označiť za jeho vlajkovú loď. Niečo, čím je najviac viditeľný a do čoho investuje výraznú časť zdrojov, osobnej energie a času. Celkovú mozaiku potom dopĺňajú menej známe a menej medializované aktivity, hoci veľkosťou investície ani nemusia byť oveľa menšie.

Každý zo šestice majiteľov Esetu má v portfóliu niečo ako vlajkovú loď 

Vlajkovou loďou a „odkazom“ Miroslava Trnku, ktorý bol do roku 2011 hlavnou tvárou Esetu, je Nadácia Zastavme korupciu. Založil ju v roku 2014 spolu s podnikateľom Michalom Blahom a dodnes ju rozhodujúcou mierou finančne podporuje. Vlani na jej prevádzku poskytol 240-tisíc eur, čo bolo zhruba 85 percent celkových príjmov nadácie. Rok predtým to bolo 262-tisíc eur a takmer 89 percent príjmov.

Zdroj: Trend.sk

„Korupcia nám veľmi prekáža, pretože na Slovensku sa ako rakovina šíri do všetkých úrovní spoločnosti a podkopáva jej základy. Preto do boja s ňou dávame vlastné financie a budeme nadáciu aj strategicky riadiť,“ povedal M. Trnka pred piatimi rokmi v rozhovore pre TREND.

Jeho nadácia sa odvtedy plne etablovala na poli podpory whistleblowerov, investigatívy, protikorupčnej legislatívy a osvety. Mimochodom, na jej čele je bývalá redaktorka TRENDU Zuzana Petková.

Neprehliadnite

Srdcovkou Petra Paška, ktorý spomedzi pôvodných zakladateľov Esetu z exekutívy firmy odišiel ako prvý, je Galéria Nedbalka. V centre Bratislavy pre ňu kúpil a za pol druha milióna eur zrekonštruoval päťposchodovú budovu, v ktorej vytvoril malý slovenský Guggenheim. Rovnako ako M. Trnka aj P. Paško svoju legacy aktivitu rozhodujúcou mierou podporuje. Vlani na chod Nedbalky poslal štvrť milióna eur, rok predtým 280-tisíc eur.

Srdcovkou Peter Paška je Galéria Nedbalka.Zdroj: Maňo Štrauch

Obdobne ako jeho spoločník v Esete aj P. Paško v tejto aktivite vidí celospoločenský prínos. Samozrejme, v trocha inom smere. Za päť rokov existencie v Nedbalke zorganizovali 39 výstav a 30 koncertov, ktoré navštívilo 84-tisíc ľudí, pol na pol zo Slovenska a zo zahraničia. Galéria robí tiež kreatívne vzdelávacie programy pre mládež.

Anjelské investície

Anton Zajac je zasa jednou z kľúčových postáv slovenského

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Eset