Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dankove opatrenia majú stáť do 600 mil. eur ročne (krátke správy)

01.05.2019, 10:00 | Michal Lehuta | Marek Legéň | Ján Filip | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Zníženie dane z príjmov právnických osôb z dielne SNS zrejme nebude celoplošné. Pripustil to predseda strany Andrej Danko v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Danko zmenu odôvodnil tým, že nevládne sám. „Sú veľké spoločnosti s obratmi nad 50-tisíc eur a firmy menšie. Asi 80 percent firiem má obraty do 50-tisíc eur. Urobili sme kompromis, že firmy s obratom do 100-tisíc eur aj SZČO budú mať daň z príjmov 15 percent a ostatné firmy 21 percent,“ povedal. Okrem toho chce SNS znížiť daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny a zrušiť koncesionárske poplatky pre dôchodcov. Na zrušenie poplatkov pre všetkých nemá podporu v koalícii. Odhaduje, že opatrenia SNS by mohli stáť okolo 400 až 600 miliónov eur (0,5 — 0,7 percenta HDP). Štát si podľa Danka takéto opatrenia môže dovoliť „ľavou zadnou“. Minulý týždeň o nich mali hovoriť partneri na koaličnej rade, no tá sa zrušila. Namiesto nej o rôznych sociálnych opatreniach zatiaľ vládne strany rokujú prostredníctvom pracovných skupín. Tak, aby boli tieto „výzvy“ vyriešené do nadchádzajúcej schôdze parlamentu. „Ak sa nebude zvyšovať životná úroveň ľudí či stavať diaľnice, tak nie je prečo vládnuť,“ zamyslel sa A. Danko. V súvislosti s vyrovnaným rozpočtom uviedol, že Slovensko musí ísť cestou brania pôžičiek. „Nemusíme sa báť aj zadlžovania, nemusíme sa báť veľkých investičných peňazí,“ povedal. Napriek schválenému vyrovnanému rozpočtu však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť už v tomto roku očakáva deficit verejných financií vo výške 0,8 percenta HDP.

Zdroj: Trend.sk

Socialisti vyhrali, no straší strana Vox

Španielsky socialistický premiér Pedro Sánchez dokázal vládnuť, hoci ho v dolnej komore parlamentu podporovala len zhruba štvrtina poslancov. Po nedeľných voľbách bude mať väčšiu podporu: jeho strana skončila prvá so ziskom necelých 29 percent hlasov. Na väčšinu v parlamente však nedosiahne ani v spolupráci s radikálnou ľavicovou koalíciou Unidas Podemos. Pravicoví ľudovci, vo voľbách utrpeli historickú porážku. Viacerí ich bývalí členovia založili krajne pravicovú stranu Vox, ktorá vystupuje proti migrácii, katalánskej autonómii či feminizmu. Strana získala vyše desať percent hlasov a je to prvý raz od konca 70. rokov, čo sa takéto zoskupenie dostalo do parlamentu.

Meškajúce platby ukrajujú zo ziskov

Zlá platobná disciplína zákazníkov ukrajuje zo zisku polovice slovenských firiem. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti EOS KSI. Uskutočnila ho medzi firmami v takmer dvadsiatke európskych krajín. Zo sondy vyplýva, že zhruba každá štvrtá platba (27 percent) na Slovensku prichádza neskoro alebo faktúry nie sú uhradené vôbec. Európsky priemer vyšiel na 21 percent omeškaných či nezrealizovaných platieb. Slovensko je na tom horšie ako Grécko či Rumunsko. Najviac domácich firiem, vyše dve pätiny, má pre zlú platobnú disciplínu vyššie úrokové náklady alebo problémy s cash flow.

Zdroj: Martina Brunovská

Povinnú angličtinu chcú zrušiť

Ministerstvo školstva chce uvoľniť pravidlá vyučovania cudzých jazykov na základných školách. Prvým cudzým jazykom by tak už nemusela byť povinne angličtina. Pokiaľ sa žiak rozhodne pre iný prvý cudzí jazyk, angličtina sa pre neho stane druhým povinným jazykom. Podnikateľské združenia krok kritizujú. Podľa Klubu 500 je tento krok nesystémový a škodlivý. „Štát investoval do výučby angličtiny a aj do vzdelávania pedagógov, ktorí ju majú vyučovať,“ pripomenul riaditeľ klubu Tibor Gregor. Slabé ovládanie tohto jazyka môže podľa neho v budúcnosti absolventov škôl znevýhodňovať pri hľadaní zamestnania.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.