Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Európske banky sú bez šťavy.

Keď sa pred viac než mesiacom potvrdilo, že dve najväčšie nemecké banky Deutsche Bank a Commerzbank oficiálne rokujú o fúzii, ich pytačky len nastavili európskemu bankovníctvu zrkadlo. Do úvahy totiž neprichádzala preto, že by mali spolu veľké rastové plány. Pri svojej úbohej ziskovosti sa akurát mohli spolu pretĺcť životom ľahšie. Rozhovory napokon skrachovali a zo svadby zrejme nič nebude.

01.05.2019, 10:00 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Slabá schopnosť tvoriť dostatočný zisk nie je špecifikum nemeckých bánk, hoci u nich je výrazná obzvlášť. Je to boľačka európskeho bankovníctva ako celku. V porovnaní s podstatne výkonnejšími americkými bankovými sokyňami bolí ešte viac.

Slovenské banky zatiaľ pre svoje zahraničné matky predstavujú výnosné hrozienka, hoci už nie také zaujímavé ako v minulosti. Podľa výsledkov stresového testovania Národnej banky Slovenska (NBS) už dokonca svoj vrchol v objeme ziskov dosiahli. Alebo aspoň jeden z vrcholov. Na najbližšie roky im totiž NBS predikuje v tomto smere obrat. Zisky slovenských bánk by mali aj v tom najpriaznivejšom scenári klesnúť a ziskovosť smerovať k priemeru v bankovej únii.

Bez šťavy

Aj keď sú európske banky zdravšie ako pred poslednou krízou, stále im chýba svieži nádych v podobe šťavnatých ziskov. Tie nemožno vnímať len ako odraz toho, koľko dokážu na svojich klientoch zarobiť, aby odmenili svojich akcionárov. Sú významné pre tvorbu kapitálu a jeho hrúbka je zase nevyhnutná pre stabilitu bánk a ich úverovú kapacitu. V konečnom dôsledku majú bankové zisky vplyv na celú ekonomiku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)