Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Očkovanie proti demagógii a populizmu. Keď mladých baví ekonómia, je čo riešiť

04.05.2019, 19:00 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Nie je všeobecne povinným predmetom, no dokáže spoločnosť očkovať proti populizmu a demagógii. Jednou z možností, ako u mladých podporovať kritické myslenie, je aj súťaž stredoškolákov v ekonómii. TREND sa bol pozrieť na finále druhého ročníka tejto olympiády

 • Tlačiť
 • 9

Prečo je polliter piva oveľa drahší v centre mesta ako na sídliskách? Ako sa zmení ponuka ubytovacích služieb v Bratislave a Košiciach počas majstrovstiev sveta v hokeji? Ale aj otázky ako: čo s ekonomikou urobí robotizácia, strop na dôchodkový vek či (už zrušený) odvod pre obchodné reťazce? Toto všetko sa týka aj mladých. Obzvlášť tých, ktorí sa zaujímajú o ekonómiu.

Ukázal to druhý ročník stredoškolskej ekonomickej olympiády, ktorý sa skončil minulý týždeň. Päť desiatok najšikovnejších študentov a študentiek z celého Slovenska si svoje schopnosti zmeralo v celoslovenskom finále, ktoré sa konalo na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Neprehliadnite

Očkovanie proti populizmu

Matematická, fyzikálna či iné predmetové olympiády majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Organizuje ich ministerstvo školstva cez príspevkovú organizáciu Iuventa. „Ekonomická olympiáda doposiaľ neexistovala, preto sme sa rozhodli túto dieru na trhu naplniť a takto mladých ľudí podporovať,“ hovorí Monika Budzák z inštitútu INESS, ktorý súťaž v ekonómii na Slovensku organizuje.

Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov v apríli ukončil svoj druhý ročník. Na Slovensko prišiel z Česka, kde vznikol pred tromi rokmi. „Veríme, že mnohým študentom priblížime svet ekonómie a ukážeme, že ekonomické problémy sa bezprostredne týkajú aj ich každodenného života – dokonca skôr, ako začnú zarábať, platiť dane či brať si hypotéky,“ vysvetľuje

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 9

Rubrika TREND Focus Centrá zdieľaných služieb

Tagy Použi rozum

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.