Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ktoré odvetvie rastie rýchlejšie ako svetová ekonomika?

06.05.2019, 19:00 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

Štatistiky svetového cestovného ruchu poskytujú už roky ten istý obraz – počet ľudí, ktorí cestujú na dovolenku alebo pracovne za hranice, rastie. Každý rok je vždy úspešnejší ako ten predošlý. Rovnako to bolo podľa údajov Svetovej turistickej organizácie (UNWTO) aj vlani. Spolu za hranice vycestovalo (rátajú sa len cesty s aspoň jedným prenocovaním) 1,4 miliardy ľudí, čo je o šesť percent viac ako rok predtým. To bol teda druhý najúspešnejší cestovateľský rok od 2010.

 • Tlačiť
 • 4

Zaujímavé v tejto súvislosti je, že keď v roku 2010 robila UNWTO odhad vývoja turizmu na najbližších 10 rokov, prognózovala, že hranicu 1,4 miliardy cestovateľov do zahraničia dosiahne ľudstvo v roku 2020. Nakoniec sa tak stalo o dva roky skôr.

Turizmus aj vlani rástol oveľa rýchlejšie ako svetová ekonomika, tá sa zvýšila „len“ o 3,7 percenta a cestovný ruch si tak uchoval pozíciu jedného z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomických odvetví.

Neprehliadnite

Najpríťažlivejšia je Európa

Najviac narástol vlani počet návštevníkov na Strednom východe – až o 10 percent oproti roku 2017. Nasledujú Ázia, Tichomorie a Európa so šiestimi percentami. „Ameriky“ za svetovým priemerom zaostali, prírastok návštevníkov bol trojpercentný.

V pravidelnej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika TREND + Cestovanie

Tagy počet návštevníkov, rast, svetová ekonomika

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.