Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mestám chýba koncepcia

02.05.2019, 07:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Názor | Mestá a obce sa sťažujú, že im štát postupne nakladá na plecia čoraz viac povinností bez toho, aby im pridal aj viac peňazí. Musia napríklad zvyšovať platy v školstve, starať sa o čistenie všetkých chodníkov, ale aj platiť vyššiu minimálnu mzdu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

rynik jozef komentar 2018

Lenže samosprávy majú v rukách silný nástroj, ktorým si vedia zvýšiť príjmy – daň z nehnuteľnosti. Problém je v tom, že ho nevyužívajú, ako by mali. Boja sa ju zvyšovať s argumentmi, že by z mesta odišli firmy či dokonca aj obyvatelia.

Firmy sa však nerozhodujú, kde budú podnikať, iba podľa výšky dane z nehnuteľnosti. Viac ich zaujíma, či v meste je priemyselný park, infraštruktúra a kvalifikovaná pracovná sila. Svedčí o tom aj skúsenosť Púchova, ktorý má najvyššiu daň z nehnuteľnosti pre firmy na Slovensku. Napriek tomu z mesta firmy neodchádzajú, ale investujú do výroby a služieb.

Podobne aj ľudia kvôli pár eurám navyše na dani z domu neodídu do vedľajšej dediny. Ak to spravia, majú iné dôvody.

Neprehliadnite

Niektoré mestá už prelomili tabu a dane z nehnuteľnosti v tomto roku zvyšujú. Nie radikálne. Podľa údajov Podnikateľskej aliancie Slovenska priemerne o necelých 15 percent. Pritom platí, že na Slovensku sú sadzby dane z nehnuteľnosti dosť nízke, bavíme sa o desiatkach centov na štvorcový meter.

Starostovia vysvetľujú zvýšenie tým, že už dlho

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.