Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po expanzii šetrenie. Bizniscentrá na Slovensku vstupujú do novej éry

Tretie najsilnejšie odvetvie ekonomiky má vrchol za sebou, horšie časy prichádzajú.

07.05.2019, 05:10 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Zlatá éra rozmachu a expanzie centier zdieľaných a podnikových služieb sa na Slovensku skončila. Letmý pohľad na čísla napovie, že bizniscentrá sa blížia k naplneniu svojho potenciálu, ktorý našli v krajine vďaka lacnej a vzdelanej pracovnej sile a vstupujú do novej etapy vývoja. V nadchádzajúcich rokoch ich čaká boj so zhoršujúcimi sa parametrami podnikateľského prostredia a úsilie o zvyšovanie produktivity čoraz drahších zamestnancov.

Pätnásť rokov po príchode prvého centra zdieľaných služieb na Slovensko je odvetvie biznisových služieb na výslní. Viac ako 60 centier podnikových služieb dodáva svoje služby do celého sveta, v krajine zamestnáva skoro 40-tisíc ľudí, firmy platia pracovníkom v priemere takmer 1 800 eur mesačne a ponúkajú im pestrú paletu benefitov. Zamestnanci majú možnosť pokračovať v kariére v zaujímavých zahraničných lokalitách, kde nadnárodné korporácie pôsobia, prípadne získať povýšenie a presun priamo do centrály v materskej krajine.

Neprehliadnite

Slovensko sa ukázalo pre firmy ako IBM, AT&T, Dell, IBM, Henkel, T-Systems či Lafarge Holcim skvelou voľbou z pohľadu geografickej polohy, podmienok na biznis a najmä dostupnosti vysokokvalifikovanej, pružnej a jazykovo vybavenej pracovnej sily, ktorá dokáže zabezpečiť služby s oveľa nižšími osobnými nákladmi ako ich kolegovia v domovskej krajine.

Rast sa spomaľuje

Zlaté časy, keď počet zamestnancov bizniscentier rástol každoročne dvojciferným tempom, sú však preč. Podľa štatistík Fóra centier podnikových služieb (BSCF) pri Americkej obchodnej komore v SR dosiahla expanzia vrchol v rýchlosti rastu pred tromi rokmi a odvtedy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika TREND Focus Centrá zdieľaných služieb